Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı?

Tüp Bebekte Hamilelik

Tüp bebekte hamilelik doğumunuzun rahat olabilmesi için, öncelikle doktorunuza güveniyor olmalısınız. Doktor-gebe arasındaki kurulmuş olan güvene dayalı bir pozitif ilişki, ikinizin de işini kolaylaştırmak için en önemli faktörlerden sadece bir tanesidir.

Gebeliğinizin başından itibaren beslenmenize oldukça fazla önem verin. Ne yerseniz bebeğiniz de onu yiyecektir. “İki kişilik yeme” efsanesini aklınızdan çıkarın, doğal ve dengeli beslenmelisiniz. Doğumunuz yaklaştıkça daha da çok sıvı gıdaları tercih etmelisiniz. Bağırsaklarınızın boş olması doğumunuzu daha da kolaylaştıracaktır.

Daha gebe iken, nerede doğum yapacağınıza karar vermelisiniz. Doğum yapacağınız hastaneyi gezip görmeli ve orada çalışan sağlık ekibi ile önceden tanışmalısınız. Doğum için hastaneye gittiğinizde kendinizi daha iyi ve güvende hissetmenize yardımcı olacaktır…

Doğum planınızı düzenli bir şekilde oluşturmalısınız. Doğum esnasında aranacak numaralar, yanınızda kimlerin olacağı, doğum çantanıza koyduklarınızın yedeklerinin nerede olduğu gibi önemli bilgilere planınız da da yer vermelisiniz.

Ayrıca doğum tercihlerinizin yazılı olmuş olduğu bir kağıdın yanınızda olması, doğum süreci içerisinde isteyip istemediklerinizi hastane ekibinde çalışanlarına tekrar anlatmak için vakit ve enerji harcamamanıza yardımcı olmaktadır. Bu doğum planını doğumdan önce de doktoronuz ile paylaşmanızda fayda vardır.

Doğum vakti yaklaştıkça hafif işler yapmalı ve daha da çok dinlenmelisiniz. Doğuma hazırlık kursuna katılmanızda fayda var. Doğumun nasıl olacağını öğrenmiş olan ve doğuma hazırlanan anneler bilgi ve öz güven sahibi olurlar.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı?

Yoga veya plates yapmanızda fayda olacaktır. Çünkü ikisi de sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak doğuma iyi hazırlar. Yoganın ve pilatesin kas ve nefes kontrolü açısından da etkisi oldukça fazla kanıtlanmıştır.

Doğum ağrıları ile baş etmek için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Doğumda en önemli faktör uzun ve derin neferlerdir. Bu nefesler bir yandan bebeğinize yeterli oksijenin ulaşmasını sağlar iken diğer yandan da rahatlamanızı ve kasılmaları daha rahat karşılamanızı sağlamaktadır. Doğru nefesle doğum daha kolaydır.

Rahat bir doğum için gevşemeyi mutlaka öğrenin. Doğumda rahim kasınız oldukça aktif olarak çalışırken, diğer kasların gereksiz enerji tüketmemesi gerekmektedir. Bu yüzden doğumda gevşeme de oldukça fazla önemlidir.

Bebeğinize şarkılar söyleyebilirsiniz, onunla konuşabilirsiniz. Böylelikle sevimli bir iletişim kurmuş olursunuz. Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alın ve rahatlayın.

Doğal doğum, kuşkusuz ki en sağlıklı olanıdır. Fakat bazen doğanın da yardıma ihtiyacı olabilir. Doğumunuzda ihtiyaç duyabileceğiniz medikal müdahaleleri doktorunuza danışın ve hazırlıklı olun.

Eğer işler planladığınız gibi gitmez ise, sezaryenin bir kurtarma ameliyatı olabileceğini asla unutmayın. Sezaryenle doğurmak zorunda neler olacağını, hangi aşamaları izleyeceğinizi de önceden doktorunuzla görüşmenizde fayda var.