Sigara Ve Alkol Kullanımının Tüp Bebek Tedavisinde Etkisi

Tüp bebek tedavisinde, tedaviden alınacak sonucu, o dönemde çiftin tutumu da etkiler. Özellikle anne adayının, sigara ve alkol kullanımının tüp bebek tedavisinde etkisi nedir öğrenmesi ve tehlikelerden uzak olması lazım.

Normal yolla hamile kalamayan çiftler için en iyi yollardan biri olan tüp bebek tedavisi, oldukça zahmetli bir süreci kapsamaktadır. Tüp bebek tedavisine başlayan çiftleri bekleyen zorlu tedavi sürecinde, çiftlere düşen bir takım görevler de bulunur. Alanında uzman doktorlar, ellerinden gelen her şeyi yapsalar dahi, zaman zaman tedaviden olumlu sonuç alınamamaktadır. Bu noktada, çiftlerin yapacağı hatalar da etkili olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi esnasında, çiftin özel yaşamına daha da dikkat etmesi gerekir ve eğer varsa bazı kötü alışkanlıklarını bir kenara bırakmalıdır. Aksi takdirde, tedaviden alınacak olumlu sonucun yüzdesi düşmektedir.

Tüp bebek tedavisi uygulana çiftlerin, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları varsa, kesin olarak bunlardan uzak durmaları istenir. sigara ve alkol kullanımının tüp bebek tedavisinde etkisi tedavinin sonucunu olumsuz etkiler. Örneğin; erkeklerde sperm kalitesini düşürür ve bu da spermin yumurtaya tutunma olasılığını yok eder. Sigara kullanan kadınlarda ise östrojen ve kan değerleri düşük çıkar ve yumurta kalitesi azalır. Bu durumlar, hem tedavi süresinin uzamasına neden olur hem de tedaviden olumlu sonuç alma yüzdesi düşer.

Sigara ve alkol kullanımını bırakmak tedaviyi olumlu etkiler

Tüp bebek tedavisinden önce sigara ve alkol kullanımına hem anne hem de baba adayının son vermesi gerekir. Böylece, tüp bebek tedavisinden alınacak olumlu sonucun yüzdesi arttığı gibi, kendiliğinden gebe kalma şansı da yükseltilmiş olur. Bunun için, erkek ve kadının stresten de uzak kalması gerekir. Çünkü; stres hormonal ve psikolojik açıdan sizi etkiler, bu yüzden kişileri sigara ve alkol kullanımına itebilmektedir.