Stresin Tüp Bebek Tedavisine Etkileri

Stresin Tüp Bebek Tedavisine Etkileri

 

Tüp bebek tedavisinde, çiftler büyük olasılıkla stresin olumsuz etkisi altına girerler. Bu durum da, tedavinin işleyiş sürecini ciddi anlamda etkileyebilmektedir.

Doğal yolla gebe kalamayan çiftlerin en sık başvurduğu tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisi, genellikle şartlar sağlandığında olumlu sonuçlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin, olumlu sonuçlanma ihtimali yüksek olsa bile, çiftlerden kaynaklı olarak tedaviyi etkileyen bazı faktörler, bu durumu tersine çevirebilir. Çiftlerin, bu süreçte yaşadıkları stres, tedavi sürecinin olumsuz sonuçlanmasının en büyük etmenlerinden biridir. Normal yolla gebe kalamıyor olmanın vermiş olduğu sıkıntıyla beraber, tedavi sürecinde yaşananlar, bazı çiftlerin psikolojik anlamda çöküş yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, gerekirse psikolojik destek alarak, çiftlerin stresten uzak bir tedavi süreci geçirmeleri önerilir.

 

Stres tüp bebek tedavisindeki başarı oranını düşürür

Çiftleri, tedavi sırasında strese sokan etmenler genellikle kendi aralarında yaşadıkları gerginlikler ve aile baskıları. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlere, stresten uzaklaşmaları adına psikolojik destek almaları önerilir. Tedaviye başlayacak olan çiftlerin bu konuda bilinçlendirilmeleri, yaşanacak olan stresin ortadan kalkmasını ve çiftler arasındaki iletişimin de daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Aksi takdirde, stres ortamı çiftlerin arasında da problemlere yol açabilir ve tedaviyi çıkmaza sokabilir. Kendisini bu tedaviye hazır hissetmeyen çiftler, tedaviye başlasa bile olumlu sonuç elde edemez. Stresten uzak durabilmek adına kendinizi tedaviye hazırlamanız gerekir. Bunun yanı sıra, spor yapmak, takım egzersizleri, yoga, meditasyon gibi etmenlerde stresten uzak durmanıza yardımcı olur.