Süt Tüketimi Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları tüp bebek tedavisi sırasında süt ve süt ürünlerini tüketerek bebeğin gelişim sürecine destek olabilirler.

Süt Tüketimi Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Çocuk sahibi olmak isteyen ve bu isteğini  doğal yollarla gerçekleştiremeyen çiftler , yardımcı gebelik yöntemlerinden bir tanesi olan tüp bebek tedavisine yönelmektedirler. Doğal gebelik ile kıyaslandığında oldukça zahmetli olan tüp bebek tedavisi , kullanılması gereken hormon düzeyindeki ilaçlar ve bir çok işlemle birlikte oldukça zahmetli olabiliyor. Araştırmalar tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen bireyler normal yollardan gebelik elde eden bireylere göre doğum sırasında erken doğum komplikasyonlarına daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bu durumla karşılaşmayı istemeyen çiftler doğumdan önce doktorlarına danışarak doğru gebelik sürecini nasıl geçirebileceklerini danışıyorlar. Tüm bunlara rağmen embriyo tam olarak rahme tutunamazsa düşük gibi sonuçlara maruz kalınabiliyor. Bu sorunları en aza indirmek ve yok etmek isteyen araştırmacılar sağlıklı gebelik ve sağlıklı doğumun nasıl olabileceğini araştırarak çiftlerin bu sorunları yaşamaması için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bağlamda dillendirilen ve oldukça yaygın bir şekilde karşımıza çıkan bir söylem mevcut. Bu söylem ise süt tüketiminin tüp bebek tedavisini etkileyip etkilemediği sorusu.

Süt tüketiminin özellikle kalsiyum olarak zengin  ve kemik gelişimi ve korunumu olmak üzere başlıca yararları mevcut. Bu durum göz önüne alındığında tüp bebek tedavisi için de oldukça önemli olabilir. Harvard Üniversitesindeki uzmanların gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda bir makale ile bu durumu özetlemişler. Yapılan araştırmalara göre 35 yaş üzerinde olan 32 kadının incelenmesi lie kadınların süt ürünlerini tüketimi ile ilgili analizlerde süt ürünlerini düzenli olarak tüketen kadınlar , süt ürünlerini az olarak tüketen kadınlara nazaran tüp bebek tedavisindeki canlı bebek oranı daha yüksek şekilde tespit edilmiş. Ortaya çıkan sonuca göre anne karnındaki bebek , gebe anne adayının süt ve süt ürünleri tüketimi ile embriyonun gelişimi artarak sağlıklı bir gebelik elde edilmesi mümkün. Ancak süt ve süt ürünlerine alerjisi olan anne adaylarının tüketebilecekleri ürünleri tercih etmesi gerektiğini hatırlatalım.