Taze mi Yoksa Dondurulmuş Embriyo Transferi mi?

Embriyo transferi konusunu merak eden çiftlerin merak ettiği bir diğer konu ise, taze mi yoksa dondurulmuş embriyo transferi mi? sorusudur.

Taze mi Yoksa Dondurulmuş Embriyo Transferi mi?

Gelişen tıbbi teknolojisi ile yardımcı üreme yöntemi tüp bebek de oldukça ilerlemiş ve yerini yeni tedavi koşullarına bırakmıştır. Bunlardan biri ise taze ve dondurulmuş embriyodur. Peki taze ve dondurulmuş embriyo nedir, hangisi kullanılmalıdır?

Yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisine normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftler başvurmaktadır. Tüp bebek yöntemi günümüz koşullarında oldukça ilerlemiş ve tedavi koşullarında yeni yöntemler uygulanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla da eski tedavi sürecinin yerini yenisi almıştır. Yerini hızla yeni uygulamalara bırakan tüp bebek tedavisinde çiftlerin akıllarında soru işareti bırakan konulardan biri ise taze mi yoksa dondurulmuş embriyo mu kullanılmalı?

Taze embriyo ne demek?

Taze embriyo kullanımı, anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin özel koşullarda hazırlanmış laboratuvar ortamlarında döllenmeye bırakılması ve sonrasında oluşan embriyolardan ise en kaliteli ve sağlıklı olanının seçilerek anne adayı rahmine transfer edilmesi işlemidir. Fakat taze embriyo kullanımında bir takım riskler bulunmaktadır. Gebelik şansını arttırmak için tedavinin ilk aşamasında kadına yumurta uyarma tedavisi uygulanır. Yumurta uyarma işlemine kadar kullanılan hormon dengeleyici ilaçlar, kandaki östrojen seviyesini yükseltir ve bu da embriyonun rahme tutunmasını olumsuz etkiler. Rahim yapısı genellikle hormon düzeylerine göre şekillendiği için kimyasal reaksiyonlar gebeliği olumsuz şekilde etkiyebilir.

Dondurulmuş embriyo ne demek?

Dondurulmuş embriyo ise son yıllarda oldukça gelişmiş bir yöntemdir. Önceleri kullanılan yöntem nedeniyle hücre ölümleri oldukça fazlaydı. Fakat artık vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma yöntemleri sayesinde bu oran azalmış ve taze embriyo kullanımında olduğu gibi anne adayı ve embriyoya da zarar vermemektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu hem anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığı için hem de embriyonun rahme daha kolay tutunabilmesi için dondurulmuş embriyo kullanımı daha avantajlıdır. dondurulmuş embriyolar da bebekler zamanında ve daha ağır doğarken, taze embriyo kullanımında erken doğum gerçekleşmekte ve ağırlıkları hafif olmaktadır.