Tedavi Protokolleri Tüp Bebek Tedavisinde Neye Göre Belirlenir

Tüp bebek yönteminde tedavi protokolleri

Tüp bebek tedavisi normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemdir. Tedavi sürecinde ki protokoller çiftlere yapılan testler sonucu belirlenir.

Tedavi Protokolleri Tüp Bebek Tedavisinde Neye Göre Belirlenir Çocuk sahibi olamayan çiftlerin bilmeleri lazım. Bu çiftlerin başvurduğu tüp bebek yönteminde, kadının yumurta hücresi erkeğin ise sperm üreme hücresinin belli koşullarda bir araya getirilerek döllenmesidir. Bir araya getirilen üreme hücreleri laboratuvar ortamında kendi kendilerine döllenmesi beklenir fakat bu işlem olumsuz sonuçlanırsa mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur. Mikroenjeksiyon yönteminde, olgun yumurta hücresine erkekten seçilen en kaliteli ve sadece bir tane sperm hücresi embriyologlar tarafından yumurtaya iğne ile enjekte edilir.

Tüp bebek tedavisi toplamdan beş aşamadan oluşur. İlk aşama tedavi öncesi görüşme ve doğru protokolün seçilmesidir. Tedaviye başlanma için bir sakınca görülmezse kadının yaşı, kısırlık nedeni, kan sonuçları ve yumurtalık kapasitesine göre uygun tedavi yöntemi seçilir. Ardından ise yumurta oluşumunun sağlanması için hormon tedavisine başlanır.

Hormonların baskılanması ve uzun protokol

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak amaç çok sayıda yumurta hücresi üretmektir. Bunun için bireyin kendi ürettiği hormonların düzensizliği ve etkileri ortadan kaldırılmalıdır. Bu nedenle GnRH denilen hormon baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar enjeksiyon ya da burun spreyi olarak kullanılırken kısa ya da uzun protokollerde de kullanılır.

GnRH tedavisine bir önceki adetin 21. günü başlanırken, onu inceleyen adetin 3. gününde baskılanmanın gerçekleşip gerçekleşmediği kan testi yapılarak öğrenilir. Baskılanma tedavisi yumurta çatlatma iğnesinin yapılacağı güne kadar devam edilir.

Daha sonra hastane süreci ve son aşama olan gebelik testinin yapılması gelir. Hastane sürecinde yumurta sayılarının arttırılması ve daha sonra bunların toplanılarak döllenme süreci gelir. Döllenen embriyolar kadının rahmine yerleştirilir ve 12. gün gebelik testi yapılarak sonuç elde edilir.