Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Tüp bebek tedavi sürecinde yaşanan olumsuz sonuçlar neticesinde çiftler, tedaviyi bırakabiliyorlar. Tüp bebek tedavisinin başarısız olduğu durumlarda çiftlerin yapmaları gereken bazı tavsiyeler, onlara fayda sağlayacaktır.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Yaşayan Çiftlere Öneriler

Tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç ile karşılaşıldığı gibi olumsuz sonuç ile de karşılaşılıyor. Bu süreçte çiftlerin oldukça sabırlı olmaları ve isteklerini kaybetmemeleri önemli olmakta. Çiftlerin tüp bebek tedavi sürecinde psikolojik olarak da kendilerini hazır hissetmeleri, onlara oluşabilecek herhangi bir duruma karşı güçlü hissetmelerine yardımcı olacaktır. Öncelikle çiftlerin sürekli pozitif düşünmeleri onlara büyük anlamda fayda sağlayacaktır. Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek denemelerinde, tedavinin tekrar edilmesinden önce, çiftlerin detaylı incelemelerden geçmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor. Bu durum sizlerin tüp bebek tedavisinde başarısız sonuçlar alınması umutsuzluğa kapılmanıza izin vermesin. Çünkü birkaç deneme sonrasında başarıya ulaşan bireyler fazladır. Tedavi öncesi ve sonrası şu durumlara dikkat edilmelidir;

– Transfer sonrası yatmayın; transfer işleminden sonra yatmak, yaygın ve yanlış bilinen bir durumdur. Ağır hareketlerden elbette kaçınmalısınız ama aktif ve sakin hareketlerde bulunmalısınız. Rahat oturmalı ve dik durmaya özen gösteriniz.

– Tedavi öncesi rahatsızlığınız varsa öncelikli olarak bu sorunu halletmelisiniz; örneğin rahim astarı inceleyen bireylerin hamile kalması daha düşüktür.

–  Sürekli pozitif düşünün.

– Eşinizle birlikte sabırlı olmaya çalışın.

–  Tedavi sürecinde size yardımcı olan doktorunuzun tavsiye ve söylediklerine uyun

– Sağlıklı yaşamaya, düzenli beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterin.

– Yaşınız 40’dan büyük ise iki embriyo transferi yaptırmayı deneyiniz. Yaş ilerledikçe başarı şansı düşmektedir.

–  Doktor seçimi yaparken de dikkatli davranmanız, yeterli araştırma yapmanız gerekmektedir.