Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarının Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde yüzde yüz bir başarı oranı olmadığından dolayı çiftlerin tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları yaşaması da mümkündür. Bu tür durumlarda rahatsızlığın nedeninin belirlenmesi ve başarılı tüp bebek tedavisi için bu durumun ortadan kaldırılması gerekir.

Başarısız tüp bebek tedavisinin farklı nedenleri olabilir.  Bu nedenle de mutlaka bir uzman hekim tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Çiftlerin yaşadığı problemi ortadan kaldırılması ve bebek sahibi olabilmesi adına bu aşamanın doğru bir şekilde atlatılması gerekir. Mevcut sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesi ve bu soruna yönelik uygun bir çözümün getirilmesi gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp bebek tedavisinde farklı nedenler söz konusu olabilir. Fakat genel olarak tüp bebek tedavisi sırasında başarısız sonucun alınmasında etkili olan sebepler şöyledir;

  • Embriyonun uygun yapıda olmaması
  • Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçların yaptığı olumsuz etkiler
  • Embriyonun sağlıklı doğum için yeterli olmaması

Bu tip nedenlerin ardından ise özellikle kişilere bağlı olarak farklı durumlar ortaya çıkabilir. Bu sebepler arasında ise şunlar yer alır.

  • Rahimde yer alan bozukluklar, miyom ve polipler
  • Daha önce uygulanan operasyonlara bağlı olarak rahim bölgesindeki enfeksiyonlar
  • Çikolata kistleri

Özellikler rahim bölgesinde benzer şekilde sorunlar olan kadınların, gebe kalması çok mümkün değildir. Bu nedenle de tüp bebek tedavileri yapılmaya devam etse dahi istenilen sonuç maalesef elde edilemez.