Tekrarlayan Tüp Bebek Kayıpları Yaşayan Çiftlere Öneriler

Tüp bebekte üst üste başarısız oluyorsanız bu haberimizi dikkatlice okumanızda yarar var.İşte tekrarlayan tüp bebek kayıpları yaşayan çiftlere öneriler…

Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler normal yollardan bu isteğini gerçekleştiremediğinde alternatif olarak tüp bebek tedavisine başvurmakta. Ancak tedavinin başarı şansı %100 olmadığından dolayı anne ve baba adayları tedavinin başarısız olması durumunda büyük üzüntü duyabilmekteler. Bireyler hayal kırıklığı yaşayarak ve tedavinin işe yaramadığı kanısına vararak yeni bir tüp bebek tedavisi için girişimde bulunmuyorlar. Ancak bu durum oldukça yanlış. Çünkü , yeni bir tüp bebek tedavisine başvurulması ve geçmişteki tüp bebek tedavisinde başarısızlıklara sebep olan etmenlerin belirlenerek giderilmesi gerekiyor. Başarısız olma durumu çeşitli faktörlere dayalı olsa da uzmanlar bu durum için çiftlere şu tavsiyelerde bulunuyorlar :

Miyom , polip veya rahim zarında yapışıklık olduğunda tüp bebek tedavisinden önce ön tedavinin gerçekleştirilmesi gerekiyor

Tüp bebek tedavisinde öncelikli olarak başarı şansının yüksek olabilmesi için rahim zarı kalınlığının en az 7-8mm olması gerekiyor. Bu durumda 7mm kalınlığın altında olan rahim zarı gebelik şansını gözle görülür bir şekilde düşürdüğü belirtiliyor. Eğer tüp bebek tedavisi sürekli olarak başarısız sonuçlanıyorsa , rahim zarının detaylı olarak incelenmesi gerekiyor. Bu durumu detaylı olarak incelenebilmesi için gerekilen durumlarda ilaçlı rahim filmi tekrar çekilmeli ve 3 boyutlu ultrason ve histeroskopi yardımı ile rahim zarının incelenmesi oldukça önemli. Yapılan incelemeler sonucunda eğer polip , miyom , rahim zarında yapışıklıklar görülürse bunların öncelikli olarak tedavi edilmesi şart. Bunun yanında tüp bebek tedavisinde alınan üst üste başarısızlıkları önlemek için rahim zarını transfer öncesi biyopsi yaparak ve ayrıca uyarıcı bazı modeküller yardımı ile uyararak tutunmanın artırılması sağlanabilir.

Ayrıca uzmanlar genetik anormalliklerin tutunmada engel olunabilmesi durumuna dikkat çekerek , tüp bebek tedavisinde üst üste başarısız olan bireylerin ,  genetik incelemenin yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar.  Çiftlerde oluşacak genetik bazı faktörlerin embriyonun tutunmasının engelleyebileceğini ifade eden uzmanlar yapılacak genetik inceleme yardımı ile en sağlıklı emriyolar rahme yerleştirilerek bu durum giderilebilir.