Tüp Bebek 2017 Fiyatları Maliyeti Ücretleri Ne Kadar ?

Tüp bebek 2017 Fiyatları Maliyeti ücretleri ne kadar ?

Tüp bebek 2017 Fiyatları Maliyeti ücretleri ne kadar ? Tüp bebek tedavisi , normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu maddi ve manevi olarak yorucu olabilen bir süreç. Dünya sağlık örgütü verilerine göre yaklaşık her 100 çiftin 15 i normal yollarla çocuk sahibi olamıyor. Bu çiftlerin büyük bir kısmı tüp bebek tedavisine başvurmak durumunda kalıyor.

Tüp bebek 2017 Fiyatları ve Maliyeti

Tüp bebek tedavisinin maliyetini oluşturan ana faktörlerden biri  yüksek ilaç maliyetleri. Merkezlerin fiyatları sundukları hizmete göre farklılık gösterebiliyor.

Tüp bebek tedavileri, daha çok ilaç fiyatları sebebi ile maliyetleri yüksek tedavilerdir. Dünya standartları  gebelik oranları ve merkez fiyatları karşılaştırıldığında, nispeten ülkemizde bu tedavi uygun maliyetlerde sunulabilmektedir. Merkezlerin fiyatlarındaki farklılık uyguladıkları tedavilere ve tedavi amacıyla kullandıkları sarf malzemelere göre farklılık gösterebilmektedir. Merkezin kullandığı teknoloji, güncel tedavi yaklaşımlarını hastalarına sunma hızı ve sunduğu imkanlar tedavi maliyetinde belirleyici olabilmektedir.

2017 tüp bebek fiyatları nedir?

Tüp Bebek Tedavisi fiyatlarında 2016 ile 2017 yılları arasında büyük farklar bulunmamakta.

Genel uygulama İlaçlar, kan testleri gibi ilave maliyetler olmaksızın paket tedavi yapılmasıdır. Ancak bu testleri ücretli yapan merkezler de bulunmakta. Ultrason muayeneleri , yumurtalıkların takip edilmesi için birkaç kez uygulanır. Olgunlaşan yumurtalar 2 gün öncesinden kararlaştırılan gün ve saatte anestezi altında yumurta toplama işlemi (OPU) uygulanarak alınır. Ve bu işlem de tüp bebek fiyatlarının içinde dahil olan hizmetlerdendir. Bu işlemlere, yumurtaların laboratuvar koşullarında mikroenjeksiyon ile döllenmesi (ICS), döllenen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi de eklenir.

Tüp bebek 2017 Fiyatları  Maliyeti Ücretleri Ne kadar ?

2017 tüp Bebek tedavisi için uygulanan ilaçların fiyatları

Tüp bebek tedavisinde anne adayına hangi ilaçların uygun olacağına karar verilebilmesi için adetin 2. Veya 3.  günü yapılan jinekolojik muayene ve hormon  (kan) testi ile  yumurtalıkların rezervi durumu değerlendirilir. Eğer  anne adayının rezervleri iyi bir durumdaysa, tedavide kullanılacak ilaçların dozu düşük olacağından fiyatları farklılık gösterebilir. Yumurta rezervlerinin durumu iyi değil ise, sayısı az ve  anne adayının yaşı ilerlemiş ise, yumurtaların uyarılması için daha fazla ilaç kullanımı gerekmektedir  ki bu da ek bir masraf olarak ailenin karşısına çıkar. Tüp bebek tedavisi ilaçları dışında da farklı masraflar çıkabilir. Genetik tüp bebek uygulaması yapılacaksa  ki tekrarlayan gebelik kayıpları ve tekrarlayan tedavi başarısızlıklarında ön plandadır, ek masraf olabilir. Merkezler sundukları teknolojik yeniliklerden de ek masraf alabilmektedirler. Örneğin embriyoscope uygulaması, mikro çip ile sperm seçimi, ROS testi gibi uygulamalar son vakitlerde güncel ve ek ücret alınan işlemlerden. Burada önemli olan konu tedaviye başlarken toplam ne kadar ödeneceğinin ve bu ücrete nelerin dahil olduğunun ve ne tür ek masrafların çıkabileceğinin  net bir şekilde sorgulanmasıdır.

Tüp Bebek Tedavileri SGK Tarafından Karşılanıyor Mu?

Sosyal güvenlik kurumu raporu alabilme şartlarına sahip çiftler nispeten ücretli tedavi gören hastalara göre daha az maliyetlerle karşılaşabilmekte. Bu rapordan faydalanabilmek için 5 yıl sigortalılık, 900 gün prim ödemiş olmak, 3 yıllık evlilik, 23-39 yaşları arasında olmak ve tedavi sebebine göre tedavi geçmişi (2 aşılama yaptırmış olmak) gibi şartları sağlayan çiftler 3. Basamak sağlık kurumlarına başvurarak tüp bebek sağlık kurulu raporu almalılar. Sonrasında sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmalı merkezlere giderek tedavi olabilirler.