Tüp Bebek Anne Adayının Sağlığını Tehdit Eder mi?

Tüp bebek tedavisi yapılırken anne adayının sağlığında herhangi bir olumsuzluk durumunun meydana gelip gelmediğini sizler için araştırdık. Peki tüp bebek anne adayının sağlığını tehdit eder mi?

Tüp Bebek Anne Adayının Sağlığını Tehdit Eder mi?

Tüp bebek tedavi yöntemi her yıl binlerce çift tarafından çocuk sahibi olma hayali ile tercih edilmektedir. Tüp bebek tedavisi gerçekleştirilirken  anne adayının sağlık durumunun etkilenip  etkilenmediği bir çok çiftin kafasını kurcalamaktadır. Aslında her tedavi yönteminde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de bazı riskler mevcuttur. Tedavinin gerçekleştirilmesi ile %1-2 oranında anne adayının beklenmeyen bir problemle karşılaşması muhtemeldir. Bu problemlerden bazıları şunlardır ;

  • Aşırı Uyarım Sendromu ,
  • Çoğul gebelik oluşması ile birlikte erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğumunun meydana gelmesi ,
  • Kilo Alımı ,
  • Karın çevresinde meydana gelen genişlemeler .

Tüp bebek tedavisinde karşılaşacak bu risklerin dışında tedavi ile alakalı anne adayının veya bebeğin sağlığını etkileyecek herhangi bir risk bulunmamaktadır. Bazı söylentilere göre tüp bebek tedavisinde uygulanacak bazı hormon tedavilerinin yumurtalık ve meme kanseri riskini artırdığı söylense de bununla ilgili herhangi bir kanıt yoktur.

Bir diğer kavram olarak karşımıza çıkan Aşırı Uyarım Sendromu ise , anne adayının uygulanan uyarıcı hormon tedavilerine vücudun aşırı bir şekilde tepki vermesine denmektedir. Vücutta östrojen hormonunda meydana gelen artış ve yumurtalıkların normalinden fazla bir şekle büyümesi olarak bu tepki ortaya çıkar. Bu durumun ortaya çıkması ile anne adayında kilo artışı , karın ağrısı , karın bölgelerinde meydana gelen genişleme ve yumurtalıklarda büyümenin meydana gelmesi görülürken bazı belirtilerde de bulantı , kusma , tansiyon düşmesi , akciğer ve karın içinde sıvı birikmesi durumu , idrarın azalması ve tansiyon düşmesi gibi aşırı etkiler gözlemlenebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi sırasında anne adayının bazı hormon seviyelerinin artırılması amacıyla çeşitli ilaçlar kullanması gerekmektedir. Kullanılan hormonlar yumurtalık kanseri , rahim kanseri , meme kanseri gibi kanser türlerini tetikleyici etkisinin bulunduğu söylense de kanser türleri ile infertilite ilaçları arasında herhangi bir bağ bulunamamıştır. Bununla birlikte tedavi yapılırken tedavide yan etki görülme ihtimali normal tedavilere nazaran oldukça düşük olarak görülmektedir.