Tüp Bebek Ve Aşılama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yardımcı üreme tekniklerinden olan tüp bebek ve aşılama yöntemi aynı sonuca ulaşmak için uygulanan bir teknik olsalar da aralarında bir takım farklar bulunur.

Tüp Bebek Ve Aşılama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle tüp bebek ve aşılama yönteminden kısaca bahsetmek istersek şöyle diyebiliriz; aşılama yöntemi, genellikle çiftlerin ilk başvurdukları yoldur. Bu yöntemde baba adayından alınan sperm hücreleri kadının rahim içine bırakılır. Bunun için kadının yumurtaları açık olmalıdır. Aşılama tekniği çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarını %20 oranında arttırır.

Diğer bir yardımcı yöntem tüp bebek tekniğinde ise; anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm yani üreme hücreleri alınarak özel bir laboratuar ortamında döllenmeye bırakılır. Tüp bebek kendi içinde de farklı uygulama tekniklerine ayrılır.

Aşılama ve tüp bebek arasında bazı farklar bulunur. İlk olarak aşılama yöntemi basit ve ağrısız bir işlemdir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde olduğu gibi uzun zaman da almaz. Fakat tüp bebek için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Tüp bebekte yumurta toplama işlemi meşakkatli ve ağrılı bir işlemdir. Bu sırada bireye anestezi uygulanır. Bu aşama birkaç dakika içinde tamamlanır. Tüp bebek çiftlerin en son başvuracağı aşamalardan biridir. Diğer aşamalarda başarısız olunduğu takdirde tüp bebek tedavisi uygulanır. Tüp bebek ve aşılama yöntemi arasındaki bir diğer fark ise maliyetidir. Aşılama yöntemi kolay ve maliyeti de oldukça uygundur. Fakat tüp bebekte ise tam tersidir. Tedavi süresi daha uzun ve maliyeti ise aşılama yöntemine nazaran daha yüksektir.