Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha mı Yüksek?

Normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biri olan tüp bebek tedavisinde çiftleri korkutan bir takım endişeler bulunmaktadır. Bunlardan biri de tüp bebek tedavisinde düşük riskinin daha fazla olup olmadığıdır.

Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha mı Yüksek?

Yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisi, anne ve baba adaylarından alınan üreme hücreleri yani yumurta ve spermin özel koşullarda olan laboratuvar ortamlarında döllenmeye bırakılmasıdır. Sonrasında oluşan embriyolardan en kaliteli ve sağlıklı olanı seçilerek anne adayı rahmine transfer edilmesi işlemidir. Tüp bebek tedavisi normal gebeliğe oranla maddi ve manevi açıdan daha külfetli bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı çiftleri korkutan bazı sorular vardır. Bunlardan birinin de düşük riskinin oranıdır.

Tüp bebek tedavisinde normal gebelikte olduğu gibi düşük riskini bulunduran bazı nedenlere maruz kaldığı taktirde doğal olarak düşük riski artmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınlar doğal gebeliğe oranla daha fazla doktor kontrolünde bulunur. Bu durum da düşük riskini tamamen ortadan kaldırmasa da minimuma düşürmektedir. Doktor kontrolüne devam edildiği sürece ve düşük riskini arttıran nedenlerden kaçınıldığı taktirde tüp bebek tedavisinde gebeliği arttırmak ve canlı doğum oranını yükseltmek mümkündür.

Düşük Riskini Arttıran Etmenler

Daha önceden düşük geçirmiş olmak,

35 yaş ve üzerinde gebe kalmak,

Enfeksiyon ve virüse maruz kalmak,

Genetik sorunlar,

Zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol vb.),

Baba adayının ileri yaşlarda olması,

Kullanılan ilaçlar,

Rahim bozuklukları,

Kimyasal ve biyolojik toksinler,

Fiziksel kazalar ve anne adayının kendini zorlaması,

Aşırı kilo.