Tüp Bebek ilaçları Kanser Yapar Mı?

Bu soru internette çok aranan dolayısıyla çok merak edilen bir soru. Tüp bebek ilaçlarında kullanılan östrojen hormonu başta bu soruyu tetiklemekte. Östrojen hormonunun meme kanseri bağlantısı düşünüldüğünde pekte haksız bir soru sayılmaz Tüp Bebek ilaçları Kanser Yapar Mı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Sami GÜRBÜZ “Tüp bebek tedavisi kanseri tetikleri mi sorusuna” net cevap verdi: “Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçları her ne kadar halk arasında yanlış bir şekilde hormon iğnesi diye anılsa da kanser yapma riski yoktur.”

Tedavide Kullanılan İlaçlarla Östrojen Hormonu Yükseliyorsa Meme Kanseri Yapar mı?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan bir gurup ilaç  yumurtalıkları uyarmakta ve büyüyen yumurtalar   östrojen seviyesinin kimi durumlarda normal değerlerinin 5-10 katına kadar çıkarabilmektedir. Tüp bebek tedavisiyle doğan ilk bebeğin 1978 yılında dünyaya geldiği düşünülürse uzun yıllardır bu ilaçlar kullanılmakta ve tüp bebek tedavisi ilaçları ile kanserin bir bağlantısı bulunabilmiş değildir.

Risk Gurubunda Kimler Var ?

Tüp bebek tedavisindeki ilaç kullanım süreleri 15 günü geçmemekte. Östrojen hormonunun bu kadar kısa süreli yüksekliği belirgin bir risk oluşturmuyor. Yapılan çalışmalarda tüp bebek tedavisi sonrası ilk iki yıllık sürede meme kanserine yakalanan vakalarla hayatının herhangi bir gününde tüp bebek tedavisi olmamış ve bahsedilen ilaçları kullanmamış çiftlerde yapılan tümör karşılaştırmasında bir fark bulunamamıştır.

Ancak yüksek seyreden östrojen oranı  ailesinde veya enne teyze hala gibi birinci derece akrabalarında meme kanseri olan vakaları risk oranı artmaktadır. Bu risk gurubundaki kadınlar ve meme kanseri başlamış ancak henüz tespit edilememiş olgularda yüksek östrojen seviyesi tetikleyici olabilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçların tekrarlayan tedaviler sebebiyle yumurtalık kanserine çok küçükte olsa sebep olabileceği bildirilmiştir. Ancak endometrium kanseri yani rahim kanseri için risk gurubunda yer almamaktadır.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz, sadece Türkiye’de yıllık 40.000 Tüp bebek tedavisinin yapıldığını ve Tüp Bebek İlaçları ile kanser arasında bir bağ kurulamadığını düşünecek olursak çiftler kanser açısından rahat olabilirler.