Tüp Bebek Kaç Kez Denenebilir?

Tüp bebek tedavisi, yumurtalıkların ve spermlerin bir araya getirildiği özel Laboratuvar çalışmalarını içerdiğinden dolayı çiftlerin sağlıklarına yönelik herhangi bir tehdit oluşturmaz. Bu açıdan yapılan her bir operasyon sonucunda hamileliğin gerçekleşmesi söz konusudur ve her bir operasyon çocuk sahibi olunması noktasında bir umuttur. Bu bakımdan tüp bebek tedavisinin belli bir limiti ya da kriteri yoktur.

Tüp Bebek Kaç Kez Denenebilir?

Çiftler tüp bebek tedavisine anatomik açıdan çiftler uygun olduğu her zaman tedavi alabilmektedir. Fakat tüp bebek tedavisinde maddi ve manevi olarak çiftlerin tükenebilmesi söz konusudur. Operasyonlar belirli bir maliyet gerektirdiği gibi tekrar tekrar başarısızlıkla sonuçlanan operasyonlar çiftlerde psikolojik olumsuz etkiler yaratabilir. Bu bakımdan uzman doktor ile çiftler arasında yapılacak görüşmeler ile birlikte tüp bebek tedavisinin kaç defa denenebileceği ve hangi aşamalarda nasıl kararların alınması gerektiği belirlenebilir.

Çiftlerin mevcut doğurganlık durumuna göre tüp bebek tedavileri iki, üç kez ya da daha fazla denenebilir. Özellikle tüp bebek tedavilerinin başarısız bir şekilde sonuçlanması, mevcut başarısızlığın sebebin bulunması ve yeni yapılacak denemelerde bu başarısızlığın ortadan kaldırılması bir sonraki tüp bebek için en büyük teşviklerden birisidir. Mevcut tüp bebek çalışmalarının sonuçlarına göre uzman doktorun tüp bebek tedavisinin geleceğine yönelik karar vermesi çok daha kolay olmaktadır.

Aynı zamanda tüp bebek tedavisinin devam ettirilmesi adına çiftler için en belirleyici unsurlardan bir tanesi de maddi şartlardır. Tüp bebek tedavisi uygulanması tüm bu aşamalarda belirli bir maliyet getirecektir. Üstelik ilaç kullanımı ve beslenmeye dikkat edilmesi nedeniyle artı masrafların yapılabilir olması çiftler için tüp bebek tedavisinde karar verme noktasında oldukça etkilidir. Tüp bebek tedavisinde genelde çiftler bu durumlara göre karar vererek, tedaviyi devam ettirmekte ya da sonlandırmaktadır.