Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilmelidir?

Tüp bebek tedavisinde başarı tek bir konuya endeksli değildir. Burada başarıyı oluşturan çok sayıda kriter vardır. Tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkez bu sürecin en önemli tarafıdır. Peki tüp bebek merkezi nasıl seçilmelidir?

Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilmelidir?

Başarılı tüp merkezi seçimi, başarı oranının da belirleyicisidir. Sağlık Bakanlığı 150’ye yakın merkeze bu konuda ruhsat vermiştir. Söz konusu merkezlerin hemen hemen yarısı son yıllarda açılmıştır. Her merkezin başarı oranı birbirinde farklıdır bu bile başlı başına merkezlerin önemini ortaya koyar. Kimi çiftler bir sağlık merkezinde başarıya ulaşamazken, farklı bir platformda şansını yeniden denediğinde başarılı olabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Ne Önemli?

Tüp bebek tedavisinde gerçek başarı çocuğun anne kucağına verilmesidir. Bunun öncesindeki aşamalar, bu sonuca bizi götürmüyorsa anlamsızdır. Sağlık merkezlerinin başarısı da bu kritere göre ortaya konmaktadır. Bazı sağlık merkezlerinde hormon testleri iyi olsa da sonuç hüsran olabilmektedir. Bazı sağlık merkezi uygulama açısından kolay hastaları kabul ederek, başarı oranlarını yüksek tutma yoluna gidiyor.

Merkezin başarı oranına bakarken bu detaya da dikkat etmek gerekir. Merkezin kaç senedir hizmet verdiği, bakacağımız diğer kriter olmalıdır. Çiftlerin doktorlar tarafından açık şekilde bilgilendirmesi  de önemlidir. Bazı merkezler çiftlere adeta hayal satmaktadır ve sürekli karşılığı olmayan hayaller sunmaktadır. Oysa gerçekçi yaklaşıp süreci doğru planlamak daha akılcı olandır. Ayrıca laboratuvar koşullarının iyi olması, teknik açıdan iyi bir altyapı kullanılması da bu seçimde çok kritik bir noktadır. Tüp bebek pahalı bir tedavi yöntemidir, anormal şekilde ucuz olan merkezlere dikkatli yaklaşmakta fayda vardır.