Tüp Bebek Merkezi Seçilirken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Tüp bebek tedavisinde tedavinin yapıldığı merkezin seçilmesinde dikkat edilmesi gereken hususları sizler için araştırdık.Peki tüp bebek merkezi seçilirken neye dikkat etmek gerekir?

Tüp Bebek Merkezi Seçilirken Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan ve doğal yollardan çocuk sahibi olamayıp alternatif yöntemlere yönelen çiftlerin tercih ettiği en yaygın yardımcı gebelik yöntemi tüp bebek tedavisidir. Gebelikte çeşitli sorunlar yaşayarak gebelik kayıpları yaşayan , ve gebeliğin oluşmasında sorun yaşayan çiftlerin tercih ettiği bu yöntem dikkat ve sabır gerektiren bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi titizlik ve özen gerektirdiğinden dolayı , tedaviyi olacağınız merkezi seçmek için de bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Zira tedavinin başarı oranı seçeceğiniz merkeze göre değişiklik gösterebilir. Teknik donanımlar , alanında uzman doktorlar , doktor sayısı gibi etkenlerin ölçülmesi ve tedavi merkezlerinin buna göre seçilmesi gerekmektedir. Ancak tedavi başarı oranının yüksek olması söz konusu merkezin seçilmesi için tek başına bir sebep olmamalıdır. Çünkü çoğu tüp bebek tedavi merkezleri , başarı oranını artırmak için tedaviye kolay hastaları kabul eder ve başarı oranlarını yüksek tutmak isterler.

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin merkezleri tercih ederken bazı etkenleri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Çeşitli tedavi merkezleri arasında araştırma yapılmalı ve en uygun olan merkeze başvurulması gerekmektedir. Merkezin tedavideki aşamaları ve başarı oranlarının durumu hakkında bilgi alınması gerekir. Merkezde bulunan tedavilerde ekip çalışmasının varlılığına dikkat edilmeli ve ekiplerin çiftlere yapılan bilgilendirmelerin ne ölçüde yapıldığı hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında tüp bebek tedavi merkezlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tedavinin maliyetidir. Zira tüp bebek tedavisi tek başına oldukça maliyetli bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda tedavi sırasında yapılacak ödemeler doğru bir şekilde incelenmeli ve ek ödemelerin varlığı hakkında bilgi alınmalıdır. Eğer doğru çalışma sistemi ve ekiplerin uyumu merkezde gözlendi ise vakit kaybetmeden merkezdeki tedaviye başlanmalıdır.