Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek yapımı sırasıyla, Yumurtaların uyarılması, Yumurtaların toplanması, Embriyo oluşturulup rahme yerleştirilmesi ve gebelik oluşumunun takibi olarak 4 aşama ile gerçekleştirilmektedir. Gelin sırasıyla tüm bu aşamaları açıklayalım.

Yumurtaların Uyarılması

Tedaviden önce gerekli tüm tahlil ve tetkiklerin ardından, kadındaki yumurtaların uyarılma aşaması gerçekleştirilir. Tedavi için kullanılacak olan ilaçları belirlenir ve daha sonra kadının yaşı, yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervi ve hormon düzeyleri belirlenir. Tüm bu işlemler tamamlandığı zaman kadının kullanacağı ilaçların kullanım şekli ile ilaç dozları belirlenir. Tedavi, her hasta için farklı uygulamalar içerir. Kadına verilen bu ilaçların kullanımı kadının adet kanamasının ikinci veya 3. Gününde başlar. Ancak bazı hastaların adet döneminde tedavi 21. Günde başlatılabilir. Eğer kadına verilen bu ilaçların dozları yanlış ayarlanırsa ve kadın ilaçları olması gerekenden daha fazla dozda alırsa OHSS adını verdiğimiz yumurtalıkların aşırı uyarılma rahatsızlığı ortaya çıkabilir ve bundan dolayı yumurtaları uyarılma aşaması için ilaçları uygun dozda almak çok önemlidir. Eğer ilaçlar aşırı dozda alınırsa vücutta sıvı toplanması görüntülenebilir ve bu da kadının kilo almasına sebep olabilir özellikle vücutta çok fazla sıvı toplanması görülürse kadının göbeğinden sıvı alınması gerekir. Bu yüzden verilen ilaçları uygun dozda almak ve kadının sürekli takip altında tutulması çok önemlidir.

Yumurtaların Toplanması

Tedavinin aşamalarından yumurtaların uyarılma aşaması başarılı bir şekilde tamamlanırsa kadına vajinal ultrasonografi uygulandıktan sonra yumurtaların toplanması aşamasına geçilir. Bu uygulamada kadına genel anestezi uygulanır. Geçtiğimiz yıllarda yumurtaların toplanması aşamasında kadına genel anestezi uygulanmadığı için çok acı verici bir aşamaydı. Ancak günümüz teknolojisinde son derece rahat ve acısız bir şekilde bu aşama başarıyla tamamlanmaktadır. Yumurtalar özel iğneler ve aletler ile birlikte toplanarak steril tüplere alınıp bu tüpler de laboratuvar ortamında tutulur. Bu aşama içerisinde hiçbir yan etki yoktur sadece uygulama sonrasında çok az baş ağrısı hissedilebilir ancak bu baş ağrısı şiddetli olmadığı için basit ağrı kesiciler yoluyla geçirilebilir. Kadına bu uygulama yapıldığı sırada da erkek hastadan laboratuvar ortamında sperm alınır.

Embriyo Oluşturulması ve Embriyonun Rahme Yerleştirilmesi

Bu aşamada erkekten alınan spermler ile birlikte kadından toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında döllenerek embriyo elde edilir. Yumurtalar toplandıktan sonraki ilk 5-7 gün içerisinde kadının rahmine yerleştirilecek bir şekilde embriyolar da oluşturulur. Kadının rahmine yerleştirilecek olan embriyolar oluştuktan sonra kadının rahmine uzman birisi tarafından özel tüpler ile yerleştirilir. Bu aşama sırasında kadın asla acı çekmez ve kadında herhangi bir yan etki görünmez. Embriyolar kadının rahmine yerleştirildikten sonra verilen hormon ilaçları hala kullanılmaya devam edilir. Yine bu ilaçlar da hiçbir yan etkiye sebebiyet vermez. Ama 1. Aşamadaki gibi vücutta sıvı tutulmasına sebep olabilir. Bu yüzden kadının sürekli takip altında tutulması çok önemlidir.

Gebelik Oluşumunun Takibi

Embriyolar rahme yerleştirildikten sonra artık çift bekleme dönemine geçer. Bu bekleme döneminin asıl amacı gebelik işleminin sonucunun başarılı olup olmadığıdır. Bekleme döneminin 2. Haftasında kadına gebelik tespiti için kan testi yapılır. Bu test sonucunda gebelik işlemi başarısız olmuşsa tüp bebek tedavisi sona erdirilir. Eğer gebelik işlemi başarıyla tamamlanmışsa, kadına progesteron tedavisi uygulanarak gebelik süresince olabilecek düşüklere engel olunur ve daha sonraki aşamalarda normal gebelik gibi çocuğun doğması beklenir.