Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Tüp bebek tedavisi normal yollar ile gebe kalamayan kadınlara uygulanan özel tedavilerden birisi olurken tedavinin özellikle başarısız sonuçlanması sonrasında vücutta farklı değişiklikler görülebilmektedir. Kadınların özellikle tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonlandıktan sonra en çok yaşadığı sorunların başında adet gecikmesi yer alır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi uygulanan tedavilerden dolayı kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda vücuda salgılanan hormonlar da vücutta çeşitli değişikliklere yol açabilir. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi uygulayan ve özellikle tedavinin olumsuz bir şekilde sonuçlanmasının ardından adet düzensizliği ya da gecikmesi gibi sorunlar yaşayan kadınların sayısı oldukça fazladır.

Tüp bebek tedavisinde özellikle spermlerin yumurtaya tutulması sağlanır. Bu aşamanın ardından ise gebelik süreci resmen başlayacağından dolayı vücut hamileliğe yönelik hazırlık sürecine başlar. Hamilelik dönemi boyunca adet görülmediğinden dolayı da kadınlarda vücut değişikliği bu yönde ilerler. Fakat düşük ya da tedavinin kısa süre içerisinde başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından vücudun yeniden eski düzenine dönmesi biraz zaman alır. Bu süre içerisinde de yine adet gecikmesinin görülmesi muhtemeldir.

Adet Gecikmelerindeki Etkenler Nelerdir?

Tüp bebek sonrası adet gecikmesinde farklı etkenlerden söz edilebilir. Özellikle kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı olarak düzensizlik ve gecikmeler sıklıkla görülür. Yapılan araştırmalarda stres ve üzüntülü geçecek bir dönemin ardından da adette düzensizliklerin yaşanabileceği ortaya çıkarılmıştır. Bu açıdan tüp bebek tedavisi sonrasında benzer sorunların görülmesi normaldir ve kadınların bu süreci normal karşılayarak, psikolojik açıdan rahatlaması önerilir.

Adet Gecikmesinde Doktor Müdahalesi Ne Zaman Yapılır?

Adet gecikmesi sonrasındaki iki hafta içerisinde durumun düzelmesi beklenir. Fakat bu süre geçmesine rağmen hala düzensizlikler görülüyorsa doğum uzmanı ile görüşülmesi ve gerekli testlerin yapılarak mevcut sorunun tespit edilmesi gerekir.