Tüp Bebek Tedavinde Erkekten Sperm Örneği Alınması

Tüp bebekte alınmış olan sperm örnekleri için tasarlanmış olan özel odalar bulunmaktadır. Bu odalarda bulunan özel kaplara örneklerin teslim edilmesi ve koyulması gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Başlar?

Kadın bireyin yumurta toplama günü erketen sperm örneği almak da kesin olarak gerekmektedir. Bu işlem klinikte yapılmaktadır. Yumurta toplama işleminin öncesinde 3 ya da 5 günlük bir cinsel perhiz gerekir. Bu erkekten alınacak olan sperm örnekleri içinde gereklidir. Erkekten sperm örneği nasıl alınmaktadır, spermlerin örneği mastürbasyon ile alınmaktadır. Babadan alınacak olan sperm örneği için hazırlanmış olan sperm odası bulunmaktadır. Sperm odası ve babanın kullanması için önce streil olan bir adet kap verilir. Alınmış olan örneği erkek özel kap içinde teslim eder ve sıvılaşması için beklenmektedir. Sıvılaşması durumuna gelmiş olan meni hareketliliği, sayısı ve şekli açısından da incelenmektedir.

Örneği verme işleminden ve araştırma işlemlerinden sonrasında laboratuvarda belli başlı işlemlerden bireyler geçirilerek en kaliteli olan spermler seçilmektedir. Tüp bebek başkasının spermi alınabilir, bu da tedavi aşamasında kullanılabilir. Başka birisinin spermleri verme işlemlerinin de alınmış olan sprem örneği kullanıp kullanmamak tamamen bireylere kalmıştır. Tüp bebek tedavisinde bu aşamada sperm örneği alınmaktadır fakat örneği kaliteli olmalı ve verme işleminin kabul görmüş olması gerekmektedir. Mastürbasyon aracılığı ile örnekverme işlemlerinin yapılamamasında ve menisinde örneği bulunmamasından da kaynaklı olarak da cerrahi işlemleri ile testislerde örneği arama işlemi yapılır.

Tese ismi verilen bu uygulamada bulma mümkünlıkları altından yatan sebeplere bağlı olaraktan % 25 ila % 60 aralığında değişmiş olur. Tüp bebek tedavisinde yapılacak uygulama genel yada lokal anestezi altında yapılmaktadır ve alınmaktadır. Hastaların bazılarında ise menide spermleri hiç gözlemlenememektedir.

Bu biçim kişilerde

PESA,
MESA,
TESA
TESE

 

Tüp Bebek Tedavisi nasıl adım atar? Tarzında cerrahi uygulamalar birkaç gmeşhurk süre zarfında yapılır. Uygulanacak olan işlemler ile genel anlamda % 65 civarında canlı hücre bulunur. Alınmış olan örneklerde spermlerin bulunmasında ki belli başlı hazırlama yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar bir kaç günlük süre zarfında ayrıştırılır ve mikroenjeksiyon için bekletilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Başlar?

tup-bebek-tedavisi-nasil-baslar

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Başlar? Spermlerin iç olmaması durumuna azospremi adı verilir. Tüp bebek tedavisinde bu durumda cerrahi uygulamalar içinde bir kaç günlük süre zarfından yüksek olasılık sperm verme olasılığı doğmaktadır. Cerrahi işlemler ile iyi mi arama yapılır, iyi mi olmalı ve adları nelerdir?

Sperm verme örneklerinde bulunmamasından kaynaklı olmuş olan ameliyat yoluna gidilir. Ameliyat olan kişilerde verme genel anlamda sağlanır. Bu işlemlere Mikro TESE (Mikrodiseksiyon Testiküler Sperm Extraksiyonu), TESE yani (Testiküler Sperm Extraksiyonu) ve TESA yani (Testiküler Sperm Aspirasyonu) ismi verilir.
Kanların tıkalı olmasından kaynaklı olarak tüp bebek tedavisinde testis dokusuna ve kanallara ufacık bir iğne yardımıyla girilir ve verme işlemleri yapılır. Buna TESA veya ESA uygulaması ismi de verilir.
Tıkanıklığın olmadığı, testislerde az oranda da olsun spermler olan kişilerde parça alınır ve arama yapılır. Iyi mi yapılacak konusunda, nasıl ilerleyeceği konusunda uzman bilgi verir.
Buna benzer uygulamalarda iyi mi hareket edilir, tedavisinde iyi mi olmalı ve neler yapılmalıdır, tedavisinde kaç gün süresince yatak istirahati yapılır tarzındaki bütün soruları netleştirmek gerekmektedir. Bu bütün soruların kesinleşmesi ile uygulama da kişilerde psikolojik açıdan kolaylaşır. Ayrıca birkaç gün süresince sabırlı olmak önemli bir detaydır.