Tüp Bebek Tedavisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilen konuları sizler için derledik.Normal yollardan çocuk sahibi olamayan bireyler alternatif olarak tüp bebek tedavisini deneyerek çocuk sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek istiyorlar. Bu yöntemi denemek isteyen çiftlerin en çok sordukları soruları araştırdık ve sizler için derledik. İşte tüp bebek tedavisi hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları…

1-Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir ?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin doğal yollarla bu isteğini gerçekleştirememesi durumunda en çok denediği yöntemlerden bir tanesi de tüp bebek tedavisidir. Bu konuda en başarılı sonuçları veren uygulama olan tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayları öncelikli olarak ön tedaviden geçirilmektedir. Gerekli tedavi protokolünün belirlenmesinin ardından gerçekleştirilen tedavilerde başarı şansı %100 olmadığı için bireylerin sağlık durumunda herhangi bir aksaklık olmadığı sürece tüp bebek tedavisi istenildiği kadar denenebilir.

2-Tüp bebek tedavisinden sonra cinsel ilişkiye girilebilir mi ?

Tüp bebek tedavisi deneyen bireylerin tedavi sırasında bazı dönemlerde cinsel ilişkiye girmesi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak yumurta keselerinin belirlenen büyüklüğe ulaşması durumunda cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. İşlemden en az 2 en çok 6-7 gün öncesinden baba adayının cinsel perhize girmesi ve embriyo transferi yapılmayacak ise en az 2 gün cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.

3- Tüp bebek tedavisinde genetik tarama kimlere tavsiye edilir ?

Tüp bebek tedavisi sırasında genetik tarama gerektirecek durumlar mevcuttur. Özellikle tekrarlayan gebelik kayıpları olan bireyler , metabolik hastalıklı bebek öyküsü olan bireyler , başarısız olarak tekrarlayan gebelikler ve ileri yaştaki kadın veya erkekteki kromozomal bozukluk ve kötü sperm kalitesine sahip olan ve spermlerinde DNA hasarlarına rastlanan bireylerde genetik tarama tavsiye ediliyor.

4-Anne ve babada genetik sorun varsa çocuğa geçer mi ?

Spermde ve yumurtada 23 kromozom bulunur. Bu döllenme işleminin gerçekleşmesi ile birlikte vücudumuzda yer alan 46 kromozomu oluşturur. Anne ve babalardan gelen kromozomlar anne ve babada yer alan bazı kromozomal bozuklukları da bebeğe aktarabilmektedir. Ancak tüp bebek tedavilerinde önceden genetik açıdan bozuklukların bulunduğu embriyolar ayrıştırılarak en kaliteli embriyonun seçilmesi işlemi yapıldığı için genetik bozukluklar bebeğe aktarılması önlenir.

5-Miyom ya da yumurtalıklarda kist bulunması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi ?

Miyom ve yumurtalık kisti tüp bebek tedavisine engel olmaz . Ayrıca bu durumlar gebe kalmaya da gebeliğin kaybına da neden olmaz. Myom’ un çeşitli analizler sonucunda doktor tarafından bir cerrahi işleme tabi tutulup tutulmayacağı kararı verilir. Bunun yanında yumurtalık kistlerinin kötü huylu olmadığı durumlarda herhangi bir cerrahi işleme gerek görülmemektedir.