Tüp Bebek Tedavisi Hastaları Başarıyı Artırmak İçin Neler Yapabilir?

Tüp bebek tedavisi süresinden sonra başarı oranının %100 olacağı bir arttırıcının olmadığı belirtiliyor.Tüp bebek tedavisi hastaları başarıyı artırmak için neler yapabilir?

Çiftlerin bebek sahibi olmaları için sorun yaşadıklarında tedaviye başvurmaktadırlar. Bu tedavi süresinde çiftlerden alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuar  ortamında birleştirilmesi ile embriyonun anne adayının rahmine transfer edilerek gebelik oluşturmanın başlangıcı olarak biliniyor. Gebelik tedavilerinde en iyi ve başarılı yardımcı üreme yöntemleri içerisinde en başarılı olan yöntem, tüp bebek tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavi süresinde dikkat edilmesi gerekenler içerisinde birçok neden bulunuyor. Bu nedenler tedavi sürecinin yavaşlatmakla da kalmayıp tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Sigara, alkol, stres, fazla derecede çay ve kahve tüketimi, enfeksiyon kapabileceğiniz ortamlar tüp bebek tedavi sürecinde başarı oranını düşüren nedenler arasında yer alıyor. Özellikle bu süreçte sağlıklı beslenmek en önemli faktörlerden birisi oluyor. Genel olarak doktorların belirttiği sağlıklı beslenme kapsamında Akdeniz Diyeti oldukça sık tavsiye edilenler arasında yer alıyor.

Akdeniz diyetinde taze baklagiller, meyve, sebze, balık çeşitleri gibi yiyeceklerin tüketilmesi öneriliyor. Tedavi süresince başarı oranını arttırmak ve olumsuz sonuç almamak için en önemli faktör stresten uzak durmak oluyor. Stres bu süreçte ebeveynleri etkileyen en önemli faktör oluyor. Tedaviye başlamadan önce sauna sıcak su gibi ortamlarda bulunulmaması gerekmekte. Sıkı iç çamaşırları giyilmemelidir. Ateşli hastalık geçiren kişilerin doktorlarına mutlaka bu durumu söylemeleri gerekmektedir. Çünkü ateşli hastalıklar sperm sayısını azaltan nedenlerden birisi olmaktadır. Tedaviye başlamadan önce ağır egzersizlerin yapılması önlenmelidir.Bu nedenlerin birçoğu ile de doktorunuz ile konuşup daha detaylı bilgi almanız belirtiliyor. Kadın ve erkeklerde hemen hemen aynı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlara özen gösterilmesi tedavi süreci sonrasında başarı oranını arttıran nedenlerden olmaktadır.