Tüp Bebek Tedavisi İlaç Kullanımında Yapılan Genel Hatalar

Tüp bebek tedavisi 20 güne yayılan bir tedavi sürecidir. Bu süreçte tedavi gören hastaların diğer tedavi gören hastalara göre hasta olmamasıdır. Bu sebeple birey hasta olmamasına rağmen 20 gün boyunca süren ilaç tedavisi görmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi İlaç Kullanımında Yapılan Genel Hatalar

Tüp bebek tedavisinde hayatında bir kere bile enjektör eline almamış bireyler bu süreçte kendi iğnelerini kendi yaparlar. Bireyi korkutan ve psikolojik yönden etkileyen en önemli noktada budur. Bu enjeksiyonlar yumurta büyütme (ovülasyon indüksiyonu) döneminde kullanılır. Kullanılan ilaçların hasta üzerinde yanlış yere ve yanlış zamanda yapmanın korkusu alır. Bu sebeple tedaviye başlamada hastaya verilecek eğitim tedavi sonucu için büyük önem içerir.  Yapılan araştırmalar sonucu hastaların %20’sinin hatalı ilaç kullanımı yaptığı ve %29’nun bunu doktoru ile paylaşmadığı öne çıkmıştır.

Bu sebeple tedavi öncesi kullanılacak ilaçlar hakkında eğitim almak önemlidir. İlaç kullanımında en sık yapılan hatalardan biride yumurta çatlatma enjeksiyonudur.  Bu iğnenin zamanlaması çok önemlidir. Erken ya da geç yapılması yumurtanın erken çatlamasına ya da olgun yumurta alınamamasına neden olur. Bu nedenle tedavi gördüğünüz tüp bebek merkezi enjeksiyon saatlerini takip etmelidirler.

Tedavi Sürecinde Yapılan Hataları Önlemek Amacıyla Yapılması Gerekenler

Tedavi görülen merkezle yani doktor ve hemşirelerle günün 24 saati boyunca ulaşabilir olmalısınız.

Yumurta çatlatma enjeksiyonun saatini ve gününü tüp bebek merkezi mutlaka teyit etmelidir.

Yumurta toplama ve transfer sonrası kullanılan ilaçlar değişmektedir. Tedaviye ağızdan ve vajinal yoldan alınan ilaçlar eklenir. Bunlar için hasta ve doktor uyumu oldukça önemlidir. Ve hasta uyumunun en iyi olduğu tedavi desteği seçilir.

İlaç kullanımı hakkında detaylı bilgi ve eğitim alınmalıdır.