Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çok aile, tüp bebek tedavisi konusunda çevrelerinde ve toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsizce yapılmış olan uygulamalar nedeni ile endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.  Fakat her geçen gün gelişmiş olan teknoloji ve aile ile doktorun koordineli bir şekilde bu süreci yürütebilmesi, sağlıklı bir gebelik elde edilmesini sağlamaktadır.

Erkek ve kadın için neredeyse en zorlu tablolar bile gelişmiş olan teknoloji ile mutlu sona ulaşabiliyor.

Tüp bebek tedavisi, çeşitli tedavi yöntemleri ile gebe kalamayan bireyler için laboratuvar ortamında yumurtalıkların sperm ile döllendirilip tekrar rahmin içine enjekte edilme esasına dayanır. Kısaca yardımcı üreme tekniği olarak da tanımlanabilir.

Önce tedavi, daha sonra tüp bebek

Bir kadının gebe kalabilmesi için on beş milyon sperme ihtiyacı vardır. Bu rakam beş milyonun altında olduğu zamanlarda ise doğrudan tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Açıklanamamış olan kısırlık durumu da günümüzde pek çok evli çiftte görülmektedir.

Tedaviye zamanında başlamak çok önemli

Tüp bebek yöntemi ile başarı oranı kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu aslında yaş ve yumurta kalitesi ile ilişkili olan bir durumdur. Genç hastaların yumurtalıklarında yumurta fazla olması sebebi ile tüp bebek tedavisinde başarı oranı da artmaktadır. 35 yaş sonrası ise yaş ilerledikçe başarı oranı da maalesef ki azalmaktadır.

Tamamen doğal bir gebelik süreci yaşanacağı unutulmamalıdır

Tüp bebek tedavi yöntemi ile gebe kalan kadınlar normal bir gebelik süreci yaşar. Burada yapılması gereken işlem herhangi bir neden ile karşılaşamayan sperm ve yumurtaların laboratuvar ortamında karşılaşmasının sağlanmasıdır.

Tedavi sırasında kadın günlük yaşamına devam edebiliyor

Geçtiğimiz senelerde tüp bebek tedavi yöntemi daha ağır bir işlem olarak kabul edilmektedir. Günümüzde ise teknolojinin gelişimine paralel olarak işlem ve hasta konforu da artmış durumdadır.

Başarısız denemeler çiftleri umutsuzluğa düşürmemeli

Tüp bebek tedavisi sırasında bazı komplikasyonlar gelişmektedir. Örneğin çok nadir olsa bile ilaçların etkisi sonucu yumurtalar aşırı büyüyebilmekte, bazen de neredeyse hiç büyümemekte veya yumurtalar arasında boyut dengesizliği oluşmakta.