Tüp Bebek Tedavisi İle Üçüz Gebelik Mümkün mü?

Tüp bebek tedavisi işlemi için başvuran bireylerin sordukları ilk sorulardan sadece birisi ” Tüp bebek tedavisi ile üçüz gebelik mümkün mü?’’ olmaktadır. Bu sorunun cevabı aslında, transfer edilmiş olan embriyo sayısı ile yakından ilişkilidir. Tüp bebek tedavisinde ne kadar çok embriyo transferi yapılırsa, başarı şansı bir o kadar da artmaktadır. Ancak transfer edilen tüp bebek sayısı arttıkça çoğul gebelik riski de maalesef ki yükselmektedir. Çoklu gebelik, üçüz ya da ikiz bebek taşımak anlamına da gelmektedir ve hem anne, hem de bebekler için oldukça riskli olmaktadır.

Tüp bebekte üçüz gebelik mümkün mü, sorusunun cevabı transfer edilmiş olan embriyo sayısı ile yakından ilişkilidir. Transferi yapılmış olan tek bir embriyo söz konusu ise, ikizler veya üçüz sahibi olmanız neredeyse imkansız olur. İlginç bir şekilde, çoklu embriyo transferlerinden de canlı bir doğum yapma şansı, tek bir embriyo transferi ile karşılaştırıldığında çok çok daha fazla artarken, birden fazla doğum yapma şansınız önemli ölçüde artacaktır. Yaş, fiziksel sağlık ve embriyo canlılığı IVF döngülerinin başarısında büyük rol oynamaktadır.

IVF Canlı Doğum Başarı Oranı İstatistikleri Nelerdir?

IVF prosedürleri için başarı oranları, her merkeze göre önemli ölçüde değişmektedir. Bir tüp bebek tedavisine başlanmadan önce doktorunuz ile hamilelik ve doğum başarı oranları hakkında ayrıntılı bir şekilde tartıştığınızdan emin olmak hem sizin hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olur.

Tüp Bebekte Üçüz Gebelik Mümkün Mü Ve İleriki Yaşlarda Bu Risk Daha Da Mı Yüksek Olur?

35 ve 40 yaşlarında anne bireyleri arasında ikizlerin ve üçüzlerin sayısı artmaktadır. 40 yaşlarında ikiz veya daha fazla bebeğe gebe kalma riski tüp bebek tedavisinde de artmaktadır.

Yardımlı üretim teknolojisi, bir aile kurmanın güvenli ve etkili bir yoludur. Birden çok doğum (ikizler, üçlüler veya daha fazlası) olması, yardımcı üreme doğurganlık tedavisi ile ilişkili en büyük sağlık riskidir.  Ancak ülkemizde çoğul gebelik riskini engellemek adına yapılmış olan transfer embriyo sayısına dair yasal olarak sınırlandırmalar ve düzenlemeler getirilmiştir. Çoğul gebelik riskini engellemek adına anne adaylarının yaşı ortalama 35 ve altı ise ilk iki tüp bebek denemesinde yalnızca 2 adet embriyo transfer edilmektedir. Ancak anne adaylarının daha ileri yaşlarda ise en fazla iki embriyo transfer edilebilmektedir.