Tüp Bebek Tedavisi İlk Seçenek Midir ?

                 Tüp Bebek Tedavisi İlk Seçenek Midir ?

Bizim için Tüp Bebek Tedavisi İlk Seçenek Midir ? sorusuna verilecek cevap tabi ki hayırdır. Çiftler evlenip düzenli bir hayata başladıktan sonra çocuk sahibi olmayı düşünmektedirler. Eğer bir çift düzenli ilişki yaşayarak bir yıl geçirmiş ve çocuk sahibi olmamışsa mutlaka konuyla ilgili deneyimi olan bir hekime başvurmasında fayda vardır.

İlk Başvuruda Uzman Değerlendirmesi Önemli

Başvuru esnasında ilk yaptığımız şey bireylerin geçmiş hikayelerini çıkarmak , tıbbi özgeçmişlerini elde etmek ve sonrasında muayenelerini yapmaktır. Muayene sonrasında erkekten semen analizi , kadından ise hormon analizi yaparak problemin sebebini bulmaya çalışıyoruz. Eğer herhangi bir sebep bulunamamışsa rahim filmi , histereskopi gibi üst düzey tanı yöntemlerini kullanmaktayız.

Tanı netleştikten sonra bazen hastaların sadece kilo vermelerini sağlayarak gebe kalmalarını bekliyoruz. Bazen çiftin ilişki dönemlerini ayarlamaya ve düzene sokmaya çalışıyoruz. Eğer sorun yumurtlama olmaması ise basit ağızdan alınan haplarla veya iğnelerle yumurta oluşturulup , ilişki zamanını ayarlıyoruz.

Bazen hastada hafif sperm sayı azlığı , hareket azlığı veya açıklanamayan infertilite durumunda aşılama tedavisi düşünülebilir.

Tüp bebek tedavisine gelince, kadında tüplerden geçişle ilgili bir sorun varsa, karın içi yapışıklıklar varsa diğer tedavilerden başarı elde edilememişse veya vajinismus benzeri durumlar varsa tedavilerin son basamağı olan tüp bebek tedavisi düşünülebilir.

Erkekte ise çok ciddi sperm bozukluğu varsa veya sperm üretiminde sorunlar varsa tüp bebek tedavisi düşünülmektedir.

Hastaların detaylı incelemeleri yapıldıktan sonra gereken tedavi ne ise o yapılmaktadır. Bazen hastalar tüm seçenekleri bitirmekte veya çok ciddi sorunlar saptanmakta böyle durumlarda tüp bebek tedavisi yapılmaktadır.

Hekim olarak bizlerin amacı en kısa zamanda zahmetsiz ve ekonomik yoldan hastalarımızı çocuk sahibi yapmaktır. Bizler de hastalarımızı çok yormak istemeyiz . Ama hastanın ciddi sorunları varsa tedavisiye başlamadan önce bazı ameliyatlar yapıp ondan sonra tüp bebek tedavisine geçtiğimiz durumlar da olabilmektedir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi bizim için ilk seçenek değil gerekli gördüğümüzde başvurduğumuz etkili bir son seçenek tedavidir.

Yazıyı okuyan çiftlerin tüp bebek tedavisine gerek kalmadan çocuk sahibi olmaları dileğiyle…