Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer ?

Tüp bebek tedavisi süresi, doktorun kontrolleri sonrasında tercih ettiği yönteme göre değişir. Uzun protokoller yaklaşık 45 günde tamamlanır. Bu sürenin ilk 30 günü hastanın evde ilaçlarını kullanarak tüp bebek tedavisine hazırlandığı dönemdir. Bu dönemin hemen ardından yeni adet döneminde yumurtalıklar uyarılır ve bu uyarılma süresi de yaklaşık 10 gün sürer. Bu uyarılma işleminden sonra yumurtalar toplanır ve döllenme işlemi, döllenen embriyoların aktarımı diye sırasıyla tüm işlemler tamamlanır. Embriyoların aktarılmasından yaklaşık 12 gün sonra kan ile hamilelik testi yapılır ve gebelik sonucu belirlenir.

Kısa protokolde ise ön hazırlık dönemi olmaz ve doğrudan yumurtalıkların uyarılma işlemine geçilir. Bundan sonraki aşamalarda uzun protokolde nasıl ise aynıdır. Kısa protokol yaklaşık 18 günde tamamlanır ve gebelik sonucu belirlenir.

Tüp bebek tedavisine başlamak için belirli bir dönem var mıdır?

Tedaviye adetinizin gerçekleştiği 2. Veya 3. Gün başlanır. Öncelikle yumurtalık rezervi belirlenir, daha sonra eğer uygulanmamışsa hormon tahlilleri, sperm analizi gibi işlemler yapılır. Yapılan tahliller aşılama tedavisi için uygun ise tüplerin açıklık durumu rahim filmi ile incelenir.

Anne adayının yaşı tedavide ne kadar önemlidir?

Anne adayının yaşı tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için çok önemlidir. Özellikle 35 yaşının üstündeki anne adaylarının yumurtalık rezervleri azalırken aynı zamanda oluşan yumurtaların da yapısal özelliklerinde sorunlar ortaya çıkar. Yine yumurtaların genetik yapısındaki sorunlar, yaşı ilerleyen kadınlarda daha fazla ortaya çıkar ve hamile kalabilme oranları azalır. Hamile kalsalar bile düşük ihtimalleri artar.