Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp bebek tedavisi için belirli bir yaş sınırı vardır. Aynı zamanda çiftlerin normal olarak yaşa bağlı kayıpları da tedavilerde göz önünde bulundurulur. Menopoz dönemine giren ya da menopoza girecek bir kadın için tüp bebek tedavisi çok uygun olmayacaktır. Buna bağlı olarak da tedavide belirli bir yaş kriteri belirlenmiştir.

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerde özellikle kadının yaşı çok önemlidir. 44 yaşını geçen kadınlar için tüp bebekten yardım almak ve hamile kalmak mümkün değildir. Merkezlerin genelinde bu yaş üzerindeki kadınlar için herhangi bir işlem yapılmaz.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürede Yapılır?

Tedaviyi düşünen çiftler için en büyük soru işaretlerinden birisi de tüp bebek ne kadar sürede yapılır olmaktadır. Genelde 1 aylık süre içerisinde sonlandırılan bu operasyon, büyük bir zaman almaz ve bu bakımdan erken yaşlarda da kolayca tedaviye katılım sağlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşa Bağlı Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek işlemlerinin yaşa bağlı olarak yapılmasındaki en önemli etken başarı oranıdır. Bir kadının ya da erkeğin ileri yaşlarda çocuk sahibi şansı çok düşüktür. Bu nedenle de belirli bir yaş sonrasında herhangi bir müdahale yapılamaz. Yapılan araştırmalar göre 35 yaş sonrasında doğurganlıkta geriye doğru bir gidiş olur. Bu da doğurganlık oranlarını ve başarı oranını düşürür. 40 yaşından sonra bir kadının hamile kalma ihtimali yüzde 20’nin altına iner. Üstelik bu yaştan sonra hamile kalınsa dahi düşük olma riski çok fazladır ve riskler fazla olduğu için de kadınlarda 44 yaşından itibaren tüp bebek tercih edilmez. Erkeklerde ise kaliteli spermler olduğu sürece tüp bebek tedavisine engel bir durum bulunmaz.

Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları nelerdir gibi durumlar hakkında bilgi almak için merkeze başvurduğunuzda yaş açısından da gerekli bilgiler alabilirsiniz.