Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Yardımcı üreme yönteminden biri olan tüp bebek tedavisi çoğunlukla kısırlık sorunuyla karşı karşıya gelen bireylerde görülür. Fakat bunun dışında tedavi uygulaması için bireylerde gereken özellikler vardır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebekten kısaca bahsetmek istersek şöyle diyebiliriz; anne baba adayından alınan üreme hücreleri yani yumurta ve spermler belli koşullardaki özel laboratuar ortamında bir araya getirilerek birleştirilerek döllenmesi beklenir. Döllenme işleminin ardından ise oluşan sağlıklı embriyolar anne rahmine bırakılır.

Tıp dilinde IVF olarak adlandırılan tüp bebek çoğunlukla kısırlık sorunuyla karşılaşan ya da çocuk sahibi olmayı ertelemiş çiftlere uygulanır. Fakat tedavi uygulanacak çiftlerdeki  bunlarla sınırlı kalmaz ve şu gibi durumlardaki bireylere tüp bebek tedavisi uygulanır:

Tedavi için önemli noktalardan biri olan anne adayın tüplerinin kapalı olup olmamasıdır. Tüplerle ilgili diğer bir sorun ise tüplerin alınıp alınmaması veya enfeksiyon riski gözlemlenmesi,

Kısırlık sebebi açıklanamamış durumlarda,

Tüpler açık olsa bile karın bölgesinde cerrahi işlem geçirmiş, endometriyozis hastalığı ya da endemetriyoma (çikolata kisti) durumlarıyla karşı karşıya kalındığında,

Yumurta kalitesi ve sayısı ileri yaşa bağlı olma durumuna göre azalmış kişilerde,

Kadınlardaki hormon bozuklukları ve yumurtlama sorunları,

Çiftlerin vajinismus ya da erken boşalma gibi sorunlardan dolayı cinsel ilişkiye girememe durumunda,

İmmunolojik etkenlerle karşılaşılması,

Sperm kalite bozukluklarında veya menide sperm bulunmaması (azospermi) durumunda,

Gibi sorunlarla karşı karşıya gelen çiftlerde tüp bebek tedavisi uygulanır. Tüpleri alınmış kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı oranı değişmez.