Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi 5 aşamalı olarak gerçekleşir, ama aşama sayısı ve isimleri bazı kaynaklarda farklı olarak ifade edilse de uygulanan tüm işlemler aynıdır. Tedaviye uygun olan çiftlerin kısırlık sorunları tespit edilir ve ilaç prosedürleri belirlenir. Bu aşama tüp bebek tedavisindeki en önemli aşamadır. İlaçlar her hasta için farklı dozda verilirken ilaçlar kullanılması gerekilen dozdan fazla kullanılırsa çeşitli sorunlar yaratabilir. Kısırlık sorununa ve çiftin özelliklerine göre en uygun tedavi yöntemi, tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen en önemli faktördür. Tedavi için uygun olan anne adayları adet günlerinin 2. Veya 3. Günlerinde tedaviye başlayabilirler.

Yumurtalıkların Uyarılması

Yumurtalıklar uyarılırken birden fazla yumurta elde edilmeye çalışılır ve bunun için de anne adayının çeşitli ilaçlar kullanması gerekir. Adet döneminin 3. Gününde başlanan bu aşama yaklaşık 12 gün sürer. Anne adayı ilaçları kullandığı sırada sık sık doktora başvurmalıdır. Bu sayede ilaçların yumurta gelişimindeki etkileri her zaman kontrol altında olacaktır.

Yumurtaların Toplanması

Uyarılan yumurta hücreleri belli bir olgunluğa erişince yumurtaların çatlaması için bir çatlatma iğnesi kullanılır. Bu iğne kullanıldıktan sonra olgunlaşan yumurtalar toplanır. Ve bu toplanma aşaması yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Bu aşamada genellikle lokal anestezi yöntemi kullanılır ama anne adayının durumuna ve o anki stresine göre genel anestezi de uygulanabiliyor. Yumurtalar toplanırken aynı zamanda babadan da sperm örneği alınır. Sperm hücresi bulunmayan baba adaylarından da Mikro TESE yöntemi kullanılırken sperm hücresi alınabilir.

Döllenme Aşaması

Elde edilen yumurta ve sperm hücrelerinden en kalitelisi seçilip döllenme işlemi için hazırlanır. Üreme hücrelerinin durumuna göre mikroenjeksiyon veya klasik yöntem ile birlikte bu hücreler döllendirilir. Bu sayede ise embriyolar oluşur ve embriyolar transfer gününe dek hazırlanır. En kaliteli olan embriyo seçilir.

Embriyo Transferi

En kaliteli embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir ve bu transfer aşaması yaklaşık olarak 10 dakika sürüyor. Bu işlem süresince anne adayı hiçbir acı hissetmez. Transfer tamamlandıktan sonra tüp bebek tedavisi tamamlanır ve 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Bu test sonucunda anne adayının gebe olup olmadığı anlaşılır.