Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftler için en çok merak edilen detaylardan bir tanesi tedavinin ne kadar süreceğidir. Fakat sanıldığı gibi tedavi çok uzun bir süreç gerektirmez. Tedavi süresi için ortalama 9 ile 12 gün öngörülür. Kuşkusuz bu erkek ve kadının ideal durumda olması halinde geçerlidir. Erkek ve kadında farklı sorunların tespit edilmesi ya da farklı bir tedavinin uygulanması gerektiği takdirde bu sürecin uzayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl İlerler?

Özellikle istenilen seviyeye gelen çiftlerden öncelikli olarak yumurta toplama işlemi yapılır ve daha sonrasında embriyo oluşturularak 2 ile 6 gün içerisinde rahme transfer yapılır. Bu sürecin ardından farklı bir operasyon yapılmayacağı gibi 10 ve 12 gün arasında gebelik testi yapılarak hamileliğin başlayıp başlamadığı incelenir. Genel olarak operasyonların tümünde yaklaşık bir ay içerisinde tüm işlemler tamamlanarak hamilelik kesin bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. Operasyon sonrasında hamilelik oluşmadığı tespit edilirse tüp bebek tedavisinin başarısız bir şekilde sonuçlandığı söylenebilir. Aksi olarak hamileliğin oluşması halinde ise kişiler için hamilelik süreci başlatılır. Bu konuda çeşitli kontroller farklı tedavi programları ve ilaç kullanımları önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde bu süreler tüm çiftler için geçerlidir. Özellikle kişilerin ideal durumda olması ve farklı tedavilerin gerekmemesi sürecin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Tüp bebek tedavisi olmak isteyen kişilerin süreç kısa olmasına rağmen aceleci davranmaması ve doktorun tüm önerilerini dikkate alması gerekir. Böylece hamileliğin başlaması adına kişilerin şansı çok daha artacaktır. Çeşitli ilaçların kullanılabilmesi yiyecek ve içeceklere dahi dikkat etmek bu süre içerisinde çok önemlidir. Bu nedenle kişilerin mutlaka doktor ile sürekli ilişki içerisinde olması ve verileri dikkate alarak yaşamını bu yönde kısa süreli de olsa değiştirmesi gerekecektir.