Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Çocuk sahibi olmak isteyen pek çok aday Tüp Bebek Tedavisine başvurmaktadır. Peki tüp bebek tedavisi ne zaman uygulanmalıdır?

Öncelikle, bir yıl boyunca düzenli olarak ilişkiye girildiği takdir de çocuk sahibi olunamıyorsa, uzman bir hekim tarafından kısırlık teşhisine dair kontrol edilmek gerekir. Bu kontrol ilk olarak erkeğin sperm hücrelerinden başlar. Bu durumda, erkeğin sperminin kalitesi ve sayısı tespit edilir. Bu oldukça basit bir tekniktir. Ardından kadının adet düzeni sorgulanarak, hormon analizleri yapılır. Devamında rahim filmi çekilir. Bu tahliller sonucunda hamileliğe bir engel olup olmadığına dair kesin sonuçlar elde edilir.

Tüp Bebek Tedavisine ne zaman karar vermek gerekir?

Çocuk sahibi olmak isteyen bazı çiftler bu durumda başarısız sonuçlar elde edebilir. Fakat hamile kalmak isteyen her kişi, uzmanlardan profesyonel yardım alarak, bu süreci kontrol altında geçirmelidir. Yardımcı üreme yöntemlerinden bazıları ise, tüp bebek veya aşılamadır. Şayet kadın, 35 yaşını geçmişse, bir yıl bile beklemeksizin 6 ay içerisinde gitmesi gerekir. Ama kadın 40 yaşını geçmiş ise, bu süre 3 ay içine inmektedir. Ayrıca, yumurta rezervi azalan veya adeti düzensiz olanlar da, uzman hekime başvurmalıdır. Erkeklerde ise, kişi testis tramvası geçirmiş veya cinsel hastalığa yakalanmışsa, bu süreç içerisinde yer alması gerekir. Bununla birlikte, kimyasal veya radyasyonlu ortamlarda çalışan biriyse de, çocuk sahibi olmak için uzmanlardan yardım alması gerekmektedir. Yanı sıra, yardımcı üreme yöntemlerine başvurmanın etkili sebeplerinden biri ise, birinci derece yakınları veya kardeşlerinde yaşanan inferilite, yani kısırlık problemleridir.

Doğal yollarla çocuk sahibi olmak için ne kadar beklenmelidir?

Yapılan kontroller sonucu, doğal yollarla hamile kalmanın önünde herhangi bir engel tespit edilmemişse, bekleme süresi 6 aydır. Bunun sebebi, yapılan tahliller esnasında, kapalı olan tüplerin açılması halinde gebe kalma şansının olmasıdır.