Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalı

Tüp bebek tedavisi sırasında beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Tüp bebek tedavisinde beslenme alışkanlığı büyük rol oynar.

Tüp bebek tedavisinde, çiftlerin başarılı sonuca ulaşması sadece tedaviye bağlı değildir. Bunu etkileyen, çiftlerin hayatındaki yan faktörler de vardır. Tedaviye başlamaya karar verildikten sonra, çiftleri yoğun bir süreç bekler. Bu sürece destek vermek için, anne ve baba adayının dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi beslenmedir. İşlemler daha çok anne adayı üzerinde uygulandığı için, özellikle kadının bu anlamda dikkatli olması önerilmektedir. Anne adayının, oldukça yoğun bir tedavi sürecine girecek olması nedeniyle, zaman zaman vücut direnci düşebilir. Bu dengeyi sağlayacak olan şey, beslenme alışkanlığıdır.

Tüp bebek tedavisi esnasında, hangi yiyeceklerden uzak durulmalı?

Tedavi sürecine başladıktan sonra, fast food tarzı yiyeceklerin tüketilmesi önerilmemektedir. Bu tarz yiyeceklerin besleyiciliğinin az olması, anne adayının günlük besin ihtiyacını karşılamasına engel olmaktadır. Bunun yanı sıra, çay, kahve gibi içerisinde kafein barındıran içeceklerin tüketimi en aza indirilmelidir ya da bunun yerine kafeinsiz kahveler tercih edilebilir. Günlük 3 fincandan fazla çay ya da kahve tüketilmesi anne adaylarına önerilmez. Alkol ve sigaradan da kesin olarak uzak durulması gerekir.

Tüp bebek tedavisi esnasında hangi yiyecekler tüketilmelidir?

Tedaviye destek sağlayacak olan protein, mineral, vitamin içerikli yiyeceklere yönelmek önerilmektedir. Örneğin vücutta D vitaminin eksik olması, hamilelik şansını azaltmaktadır. Bu nedenle günlük D vitamini ihtiyacı alınmalıdır. D vitamini ihtiyacı güneşle karşılanabilir. Gün içerisinde 20 dk güneşte kalmak iyi gelebilir. A ve D vitaminleri, cinsel isteği ve hamilelik şansını arttırır. A vitaminini bütün lahana türlerinden (kara lahana, brokoli, brüksel lahanası…) alabilirsiniz. Aynı şekilde C vitamini tüketmek de, gebelik için gereklidir. C vitamini baba adaylarında sperm üretimi için de etkilidir.