Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Hamilelik

Tüp bebek tedavisi sonrası hamilelik, çocuk sahibi olmak isteyen pek çok adayın en merak ettikleri konular arasındandır.

Çocuk sahibi olmak için Tüp bebek yöntemine başvuran kişiler, hamilelik süreci hakkında endişe duymaktadırlar. Ancak belirtilmelidir ki, Tüp bebekten sonraki hamilelik belirtileri, normal yolla kalınan hamilelik belirtileriyle aynıdır. Yani hamileliğin işleyişi kesinlikle değişmez. Sadece elde ediş süreci farklı olur.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Hamilelik ve Hamileliğe Dair İlk Belirtiler Nelerdir?

  • Hamilelik belirtileri incelendiğinde, ilk bakılacak şey göğüslerde hassasiyet olup olmadığıdır. Bu belirtiler, kadının kıyafetlerini giyinme ve çıkarma sırasında kendini gösterecektir.
  • Bununda yanında, göğüslerde belirgin şekilde damarlar oluşmaktadır.
  • Daha sonra, bir başka hamilelik belirtisi olan vajinadan akıntı gelmesidir.
  • Bunları, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler devam etmektedir. Bu durum belirli aralıklarla oluşur.

Tedavinin ardından hamilelik nasıl tespit edilir?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı hamilelik belirtileriyle ortaya çıkar. Anne adayına yapılacak test, Tüp bebek tedavisinden 12 gün sonra yapılmalıdır. Anne adayının adetinin gelmemesi veya gecikmesinin bu noktada pek bir ehemmiyeti yoktur. Tedavi uygulanırken, adetin gecikme olasılığı düşünülür. Kadının hamile olup olmadığı, ancak test sonucu ile kesinleşir. Ancak gebelik testi pozitif çıktıktan sonra, hamilelik değerleri 1 veya 2 gün azalabilir. Bu durum biyokimyasal hamilelik olarak adlandırılır.

Tedavinin ardından seyreden bulantı ve kusma şikayetleri

Normal yolla kalınan gebelikteki gibi, Tüp bebek tedavisinin ardından gerçekleşen gebelikte de, bulantı ve kusma şikayetleri görülmektedir. Bu şikayetlerin en sık görüldüğü zaman sabah saatleridir. Ancak, sadece bu saatlerde değil, özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de bu durumlarla karşılaşılabilir. Yanı sıra, hamilelikte kusma şikayetlerinin en sık görüldüğü dönem, hamileliğin ilk haftalarıdır. Bunlarla birlikte, bu dönemde adet sancıları da görülebilir.

Hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken dönem ilk 3 ay

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kadınlar, düşük doğum riskiyle karşılaşabilirler. Bu risklerin en yoğun olduğu dönem hamileliğin ilk 3 ayıdır. Bu yüzden bu dönemde en çok önemsenmesi gereken zaman dilimi ilk 3 aydır. İlk 3 ayda dikkat edilecek şeyler, ani ve hızlı şekilde yukarıya uzanma ve ağır eşyalar kaldırmaktır. Bu dönemde bu ikisinden muhakkak kaçınılmalıdır. Öte yandan uzman hekimin verdiği ilaç ve talimatlara birebir uyulması gerektiği de oldukça önemlidir. Bu sayede hamileliğinizi sorunsuz bir şekilde geçirebilirsiniz. Herhangi bir sakınca görülmediği ve belirli bir risk saptanmadığı sürece, günlük hayata rahatlıkla devam edilebilir.

Hamilelik döneminde yapılması gereken diğer durumlar

Alkol ve sigaradan uzak durmak, bu dönemde en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Bebeğin düşük riskini tetikleyecek bu maddelerin, tedaviye başlamadan 3 ay önceden itibaren bırakılması gerekmektedir. Bunların yanında bol su tüketmek ve dengeli beslenmek de oldukça önemlidir.v