Tüp Bebek Tedavisi Yaşlı Kadınlarda Başarılı Olabilir mi?

Tüp bebek tedavisi hakkında yapılan araştırmalar yaşlı kadınlar için de başarı ihtimalinin artabileceğini ortaya koydu.

Tüp Bebek Tedavisi Yaşlı Kadınlarda Başarılı Olabilir mi?

Tüp bebek tedavisi , doğal yollardan çocuk sahibi olamayan bireylerin en çok tercih ettiği tedavi yöntemidir. Bu tedavide başarılı olma şansı tam olarak ön görülemese de tedavinin başarılı olmasında çeşitli etkenlerin rolü oldukça fazladır. Özellikle yaşı normale göre daha fazla olan kadınların hamile kalabilme olasılığı genç yaştaki anne adaylarına göre daha zordur. 40′ lı yaştaki anne adaylarının hamile kalma olasılığının az olması araştırmacıların bu durumun neden olduğu sorusunu sormasına sebep olmuştur. Bu noktada araştırmalarını bu konu üzerinde derinleştiren bilim insanları , sorunun derinine inerek bu noktada önemli bilgiler elde etti. New York’ ta yer alan İnsan Üreme Merkezinde embriyolog ve yardımcı bilim adamı Dr.Yanguang Wu ve bazı bilim insanlarının yaptığı araştırmaların sonucunda yer alan verileri Endokrinoloji Dergisi’nde paylaştı.

Paylaşım ise Şu Şekilde

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurta ve oosit üretimlerini uyarmak için doğurganlık tedavisi uygulamaya koyulur. Yumurtalar yumurtalıklardan alınarak döllenme için suni yolla sağlıklı spermle birleştirilmesi sağlanır. Ardından oluşturulan sağlıklı embriyolar tekrar kadının rahmine yerleştirilir. Bu tedavi yönteminin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için oositlerin kaliteli olması gerekiyor. Ancak kadınların yaşının arttıkça oositlerin kalitesi azaldığından hamile kalma şansları da bir o kadar azalıyor. Bunun dışında kalan etkenler tam olarak bilinmese de yapılan araştırma sonucunda Dr.Yanguang Wu , klinik ortamdaki kaynak eksikliğinin de başarısız olma sebebi ile doğru orantılı olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalara göre 21- 29 , 30- 37 , 43-47 yaşlarındaki yumurta vericilerinden alınan verilere göre üreme dokusu karşılaştırıldı. 21- 29 , 30- 37 yaşlarındaki yumurta vericileri ile kıyaslandığında 43-47 yaşlarındaki yumurtalıkların içinde yer alan oositleri yani dişi gametleri destekleyen ve büyümesine yardımcı olan hücrelerin büyüme ve gelişmesinde ve granüloza hücrelerinin çoğalma yapısında önemli ölçüde azalma olduğu belirlendi. Buna istinaden Dr.Yanguang Wu  açıklamasında yapılan araştırmaların yaşlı kadınlarda düşük tüp bebek tedavisi başarı şansının yumurta ortamı ile doğrudan ilişkisi olduğunu ortaya koydu. Açıklamanın devamında ise şu ifadeleri kullandı : “Bir yumurtanın zarar görme şansı neredeyse sıfırdır ve bu nedenle bu bulgular heyecan vericidir , çünkü yumurtanın destekleyici ortamını tedapötik olarak hedeflemek daha umut vericidir.”

konyatupbebek

1 Comment

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Kanaması - Konya Tüp Bebek

[…] Tüp bebek döneminde embriyonun rahme yerleştirilmesine kadar anne adayının rahmi transfer işlemine hazırlanır. Dolayısıyla bu süreçte daha fazla yumurta elde edilmeye çalışılır ve anne adayına yumurta uyarma tedavisi uygulanır. Fakat yumurta uyarma tedavisi hormon düzeyini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle her ne kadar elde edilecek yumurta sayısını arttırsa da rahimdeki korpus luteum yapısını bozmaktadır. Zarar gören yapı ise embriyonun rahme yerleştirilmesinden sonraya denk geldiği için kanamalar başlar ve çiftlerde ister istemez endişeye kapılabilirler. […]

Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir