Tüp Bebek Tedavisi Zor Bir Tedavi midir?

Tüp bebek tedavi yöntemi , doğal yollardan çocuk hayalini gerçekleştiremeyen bireylerin tercih ettiği alternatif gebelik yöntemlerinden bir tanesidir.Peki tüp bebek tedavisi zor bir tedavi midir?

Tüp Bebek Tedavisi Zor Bir Tedavi midir?

Tıbbın imkanlarını kullanarak çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirmek isteyen çiftler tüp bebek tedavi yöntemi ile, kadın üreme yolu olan yumurtalıklar ile erkeklerin üreme yolu olan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve anne adayına transfer edilmesi işlemini gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Tedaviye bazı testler ile başlanır ardından kadın ve erkek üreme hücreleri vücut ısısında olan bir ortamda 2 gün muhafaza edilir. Bu süre zarfında yumurtaların  yaklaşık %50’sinde döllenme gerçekleşir ve döllenen yumurta hücreleri anne rahmine yerleştirilir.  Bu adımların gerçekleştirilmesi ile anne adayında düşük riskleri olabilmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi ve gerçekleşme riskine karşı gerekli önlemler alınır ve tekrar testler yapılarak mevcut durumun düzeltilmesi ile işlemler tekrarlanır. Tüp bebek yönteminde tedavi aşamaları şu şekildedir ;

  • Yumurta Gelişimi
  • Yumurta Toplama İşlemi
  • Döllenme işlemi
  • Embriyo Transferi

Embriyo transferinin gerçekleştirilmesinin ardından geçen zaman zarfı psikolojik olarak zor olabilmektedir. Anne adayı gebe kalıp kalmadığı konusunda yoğun düşüncelere sahip olacağından dolayı anne adayının 2 hafta endişelenmemesi sabırla beklemesi gerekmektedir. Bu zaman zarfında anne adayı tüm durumlara hazırlıklı olmalı ve gebeliğe kesin gözü ile bakmamalıdır. Tüp bebek tedavisinde her tedavideki gibi olumsuz olma durumları mevcuttur. Ancak şu bilinmelidir ki tüp bebek tedavisinde tedavinin tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavisi sayılabilmesi için 3 denemenin de başarısız olması gerekmektedir. Bir araştırmaya göre tüp bebek tedavi yönteminde en iyi sonuçlar 2. ve 3. denemede alındığı belirlenmiştir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi zor bir tedavi değildir. Tüp bebek tedavisini zorlaştıran hastanın psikolojik durumudur. Çiftlerin başarısız olma durumuna karşı her zaman umutlu olmayı kaybetmemesi gerekir.