Tüp Bebek Tedavisinde Başarı İlkbahar Aylarında Artıyor mu?

Tüp bebek tedavisinde başarı oldukça değişken bir kavramdır. Tüp bebek tedavisine kış aylarından çok yaz aylarında başlanılması başarı oranını arttırdığı belirtiliyor.

Çiftlerin tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı nedenler bulunuyor. Bu nedenlerin başında en önemlisi kişilerin enfeksiyondan kendilerini korumaları oluyor. Çiftlerin tedavi başlangıcı olarak yaz aylarını tercih etmelerinin nedeni ise kış aylarında hastalıklara mailli olmaları oluyor.

Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman tüp bebek tedavi sürecinin ilkbahar aylarında diğer aylara nazaran 1.5 kat fazla artış olduğu söylendi. Türkiye’de de uygulanan tüp bebek tedavisinin en çok başarı alınan tedavi yöntemi olduğu görülüyor. Bu kapsamda çiftlerin en çok ilgi gösterdikleri tedavi yönteminin tüp bebek tedavisi olması kaçınılmaz oluyor. Tüp bebek tedavisinde başarısız olunması belli başlı nedenlerinden şu şeklide bahsedebiliriz.

Tedavide çiftlerin başarısız olma nedenleri arasında en çok olanının, embriyonun genetik yapısında oluşan bozulmalar olmaktadır. Diğer nedenler ise;

  • Kişilerde yumurta gelişmesi için özellikle anne adayına uygulanan ilaçların uygun olmaması
  • Kişide bulunan embriyonun meydana geldiği kültür ortamının yetersiz olması
  • Kadınlarda rahim iç duvarına olumsuz etki eden yapısal sebepler,
  • Kadındaki rahim içindeki miyom, polip gibi oluşmaların mevcudiyeti,
  • Çikolata kisti durumu,
  • Tüplerde tıkanıklık olması,
  • Rahim içinde sıvı birikmesi ve şişme durumunun yaşanması  durumları oluyor.

Kişilerin deneyimli, yetenekli ve uzman doktorların  uygulayacağı doğru tedavi ile tanı yöntemleri ile tüp bebek tedavisinde başarı oranının da artış gösterdiği görülüyor. Tedavide  görülen bu sebeplerin dışında ise anne ve baba adayları da tedaviye katılmalı ve sigara, alkol ya da diğer zararlı faktörleri kullanmamaları gerekmektedir. Kişilerin kendilerini enfeksiyondan korumalarının yanı sıra  yaz aylarında tedavi sürecini tercih etmeleri kış aylarına göre fazla tercih edilmektedir.