Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek tedavisi, günümüzde çoğu anne ve baba adayının başvurduğu bir yöntemdir.Normal yolla çocuk sahibi olamayan ve inferilite (kısırlık) gibi rahatsızlıklardan yakınan çiftlerin çoğu, tüp bebek tedavisine başvurmaktadır.Peki tüp bebek tedavisinde başarı oranı nedir? Bu tedavi, ilerleyen teknoloji ile her geçen gün daha da gelişmektedir. Ancak çoğu anne ve baba adayının aklında olan soru, bu tedavide başarı oranın ne kadar olduğudur.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Hemen hemen her tedavide olduğu gibi tüp bebek yönteminde de başarısızlık oranı mevcuttur. Özellikle düşük ve dış gebelik durumlarına oldukça sık rastlanmıştır. Ancak, bu tür risklerden kaçınmak için, doğru yöntem izlenirse, başarı oranınız da bir o kadar artmaktadır. Yanı sıra en başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri de yaştır. Başarının yaşa göre değişiklik gösterdiği bu yöntemde maalesef net bir oran vermek mümkün değildir ve tüp bebek konusunda başarı oranı vermek Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler?

Tüp bebekte başarıyı etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğru merkez seçimidir. Öncelikle araştırıp, çevrenizdekilerden fikir alarak doğru tedavi merkezine yönelmeniz gerekir. Bunun yanında yumurtada ki kalite, daha önce çocuk yapmış olmak, alkol ve sigara kullanmamak ve fazla kilosu olmayan kişiler için de başarı, diğerlerine göre daha yüksektir. Yanı sıra, daha önce denenip başarılı sonuç alınamadıysa, o tedavi merkezinin hemen bırakılmaması gerektiği önerilir. Çünkü merkez, daha önceki tedavide ellerinde bulunan kayıtlardan yardım alarak bir sonraki tedaviyi ona göre şekillendirir. Dolayısıyla nerede yanlışlık olduğunu daha iyi tespit edebilirler.