Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte oldukça gelişen tüp bebek yöntemi, geçmişe göre daha fazla olumlu sonuçlar vermektedir. Fakat buna rağmen başarısız sonuçlarda elde edilir. Tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenleri aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Normal şartlarda bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biri tüp bebektir. Tüp bebek, anne ve adayından alınan üreme hücrelerinin yani yumurta ve spermlerin özel laboratuar ortamında döllenmeye bırakılmasıdır. Burada belli bir zaman çerçevesinde oluşan embriyo daha sonra anne adayının rahmine bırakılır.

Tüp bebek tedavisinde ilk deneme de başarılı sonuçlar alınmayabiliyor. Buda çiftleri ister istemez hayal kırıklığına ve umutsuzluğa sürüklüyor. Fakat umutlarını kaybetmemeliler. Çünkü ikinci, üçüncü hatta dördüncü denemede dahi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Yardımcı üreme tekniği tüp bebek başarısızlık nedenleri anne ve baba adayına bağlı olarak nedenler gösterirken, yanlış tedaviye nedeniyle de olumsuz sonuçlar verir.

Anne adayına bağlı nedenler;

Bireyin rahim iç duvarındaki bozukluklar, embriyonun tutunmasını engelleyen myom veya polip gibi rahatsızlıklar var ise hamile kalmayı engeller. Rahim içi anormallikler olup olmadığını anlamak amacıyla histereskopi yapılır. Rahim içine yerleştirilen bu küçük kamera ile detaylı inceleme yapılır ve aynı zamanda rahim içi rahatsızlıkları düzeltme kolaylığı sağlar. Ve sıkça kullanılan bir tekniktir. Bunların dışında bireyin tüplerinin tıkalı olması ve hormon bozukluğu da olumsuz sonuçlar doğurur.

Baba adayına bağlı nedenler;

Tüp bebek tedavisindeki başarısızlıklar genellikle anne adayından kaynaklanır. Fakat bu zaman zaman değişir. Baba adayından kaynaklanan sorunlar arasında ise sperm yetersizliği ve az sayıda olması vardır. Bu da kalitesiz embriyo oluşumunu sağlar.