Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi Neye Göre Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi oldukça önemlidir. Embriyonun kaliteli olması gebeliğin gerçekleşmesi için başlıca etkenler arasında yer alıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi Neye Göre Yapılır?

Çiftler bebek hayallerine doğal yollardan kavuşamadığında en yaygın yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisini tercih ediyorlar. Çiftlerin denedikleri tüp bebek tedavi yönteminde başarı oranları ve şansları ise çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Tüp bebek tedavisinde erkek ya da kadında oluşan herhangi bir sorun , tüp bebek tedavi yöntemindeki başarı oranını belirleyen en önemli unsurlardandır. Bunun dışında tüp bebek tedavisinde başarılı olmayı en çok etkileyen unsur da kötü kalitede olan embriyolar olarak karşımıza çıkar.

Gebe kalma iyi bir sperm ve iyi bir yumurta hücresinin birleşmesi sonucu meydana gelir. Ancak  gebeliğin oluşabilmesi için sperm ve yumurtanın kalite düzeyinin iyi olması gerekmektedir. Bu sayede gerçekleşen döllenme ile oluşan embriyonun da kalitesinin iyi olması sağlıklı bir gebelik için şarttır. Bu sayede oluşan sağlıklı embriyolar rahme dahi iyi tutunarak gelişimini tamamlamaya çalışmaktadır. Bu noktada en önemli olan şey sağlıklı ve kaliteli bir embriyonun tüp bebek tedavisinde de başarının en önemli etkenlerinden olduğunu unutmamak gerekir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi oldukça kısa sürede gerçekleşse de tüp bebek tedavisinin kilit noktalarından bir tanesidir. Konunun uzmanı tarafından titizlikle yapılması gereken bu işlem transferi yapan kişinin her ne kadar tecrübe ve bilgi birikimine bağlı olsa da bu konuda hassas olunması gereken bir husus da tüp bebek tedavisinde başarının gerçekleşmesi için , embriyo transferi öncesinde embriyonun ancak sağlıklı olursa rahme tutunacağı bilinmelidir. Araştırmalar da bu gerçeği ortaya çıkarıyor. Tüp bebek tedavisinde 5 ya da 6 gün içinde laboratuar ortamındaki embriyoların gelişimi sürerken eğer embriyo düşük kaliteye sahip ise gelişimini sürdürememektedir. Bu sebeple döllenmenin gerçekleşmesinin ardından 5-6 gün yaşayan embriyoların kaliteli olma oranı 2-3 gün arasında yaşayan embriyolara göre daha yüksektir.