Tüp Bebek Tedavisinde Embriyolar Anne Rahmine Nasıl Yerleştirilir?

Tüp bebek tedavilerinde embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi olan embriyo transferi, tedavide hayati önem taşımaktadır.Pek çok anne ve baba adayının merak ettiği konulardan biri de embriyo transferi sürecidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyolar Anne Rahmine Nasıl Yerleştirilir?

Bu süreç bütün işlemler bitirildikten sonra tedavinin son aşaması olarak bilinir. Tedavide en dikkatli olunması gereken de bu aşamadır. Embriyonun anne rahmine nasıl yerleştirilme durumu, ilerleyen teknolojiyle daha da gelişmiş ve yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. Adet gününün ikinci günü tüp bebek tedavisinin başlangıcıdır. Anne adayına yumurta geliştirici hormon takviyesi yapıldıktan sonra yumurtalar takibe alınır. Yumurtalar uygun büyüklüğe eriştiği zaman toplanarak baba adayından elde edilen spermlerle birleştirilir. Bu sayede embriyo oluşturulur. Daha sonra, 10-15 dakika kadar kısa sürede, katater denilen bir alet yardımı ile bebek anne rahmine transfer edilir. Bu işlemin anestezi altında yapılmasına gerek yoktur.

Transfer sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Öncelikle, embriyo transferinde zorlu bir tıbbi süreç geçirilmez. Fakat baba adayının bu zaman diliminde anne adayının yanında olması, moral vermek ve olumlu bir sonuç almak açısından daha yararlı olacaktır. Transfer sonrasında ise yine aynı şekilde destek vermek gerekir. Ayrıca sigara içilen ortamlardan kaçınılmalıdır. Aynı zamanda doktorun haberi olmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Buna ağrı kesici ilaçlar da dahildir. Embriyo transferinden sonra banyo yapmakta bir sakınca yoktur, fakat ayakta yapılması tavsiye edilir. Bunlarla birlikte gebelik testi yapılana kadar ağır işlerde bulunmamalı ve test işlemden 12 gün sonra yapılmalıdır. Adet kanı ile yerleşme kanını karıştırmamak da önemli bir unsurdur. Kan geldikten hemen sonra test yapılmalıdır. Tüm bu işlemlerde ve sonrasında çiftlerin en büyük destekçisi moral olacaktır. Stres ve sinirden uzak durmak, kişilere bu süreçte yarar sağlayacaktır.