Tüp Bebek Tedavisinde Erkekten Sperm Örneği Alınması

Çiftlerin çocuk sahibi olmak için başvurduğu tüp bebek tedavisinde, gerekli kontrollerden geçtikten sonra erkekten ve kadından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında incelenmesiyle başlar.

Tüp bebek tedavisinde erkekten alınacak olan sperm örnekleri için özel tasarlanmış odalar ve örneğin koyulması için özel kaplar bulunur. Kadın bireyin yumurta toplama günü erkekten sperm örneği almak da kesin olarak gerekir. Klinikte gerçekleşen bu işlem, yumurta toplama işleminin öncesinde 3 ya da 5 günlük cinsel perhiz gerekir. Erkekten alınacak sperm örneği mastürbasyon ile sperm odasında alınır.

Tüp Bebek Tedavisinde İşlem Olumsuz Sonuçlanırsa Gidilecek Olan Yol

Bu işlemler sonrası bireyler belli başlı kontrollerden geçirildikten sonra tedavide kullanılmak üzere kaliteli sperm hücreleri seçilir. Eğer örnek alma işlemi gerçekleştirilemezse ya da örnek kullanılamazsa, cerrahi işlemlerle testislerde örnek arama yapılır.

Uygulama ameliyat ile yapılır ve bu işlemlere; Mikro TESE (Mikrodiseksiyon Testiküler Sperm Extraksiyonu), TESE (Testiküler Sperm Extraksiyonu) ve TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu) ismi verilir.

TESE adı verilen bu uygulama örnek bulma işlemin altında yatan sebeplere bağlı olarak %25 ila %60 aralılığında değişir. Bu uygulama genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Gerçekleştirilen uygulama da genel anlamda %65 civarında canlı hücre bulunur.

Tüp bebek tedavisinde testis dokusuna ve kanallara küçük bir iğneyle girilir ve sperm hücresi verilir. Bu işleme ise TESA veya ESA adı verilir.