Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Şansını Artıran Unsurlar

Tüp bebek tedavisine başvurduğunuz zaman hamile kalmanıza yardımcı olabilecek veya hamile kalmanızı engelleyecek sorunları aşmanıza yardımcı olmaları için Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Şansını Artıran Unsurlar nelerdir öğrenmeniz çok önemlidir..

 1. Yaş

Yaşınız ve kendi yumurtalarınızı kullanmanız, dikkate alınması gereken tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttıran unsurların en önemlilerindendir. Genç kadınların tüp bebek tedavisinde başarı şansı daha fazladır. Ama annedeki yumurta sayısı az ise veya anne 35 yaşının üstündeyse, bu kadının yumurtalarının kalitesi düşüktür ve başarı oranını kötü oranda etkiler.

Aslında, tüp bebek tedavisine başlayanlardan 35 yaşın altındaki kadınlar için tüp bebel tedavisinin başarı oranı yüzde 40’tır. Bununla birlikte 42 yaş üstü kadınlar yüzde 4 başarı oranına sahiptir.

 1. Önceki gebelikler

Daha önce hamile olup olmadığınızı ve aynı eşinizle birlikte olup olmadığınızı düşünmenizde fayda var. Ayrıca tekrarlayan düşük yapma öyküsü veya farklı bir ortak gibi faktörler , tüp bebek tedavisinin başarısının şansını azaltabilir.

 1. Doğurganlık Sorunlarının Türü

Bazı erkek infertilitesi sorunları IVF başarısını etkilemekle birlikte uterus anormallikleri, DES veya fibroid tümörlere maruz kalma gibi faktörler tüp bebek tedavisinin başarı olasılığını azaltmaktadır.

Bilmeniz çok önemlidir: IVF başarı faktörleri ovülasyona bağlıdır. Düşük yumurtalık rezervine işaret eden yüksek FSH seviyeleri gibi yumurtalık disfonksiyonu tüp bebek tedavisinin başarısının şansını azaltabilir. Gebelik oranlarını düşürecek faktörleri ve tüp bebek tedavisinin başarı oranını düşürmek, büyük oranda yumurtlama uyarımı ilaçlarına ihtiyaç duymaktadır.

 1. Yaşam tarzı alışkanlıkları

Tüp bebek tedavinizin başarı oranını ve bebek sahibi olma şansınızı artırmak istiyorsanız sigarayı bırakın. Kadınlar, tüp bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay önce sigara içmeyi bırakmalıdır.

 • Sigara içenler yumurtalıklarını uyarmak için daha yüksek dozlu ilaçlar kullanmaları gerekir.
 • Sigara içenlerin implantasyon oranları, içmeyenlere göre daha düşüktür
 • Sigara içen kadınların neredeyse iki katı kadar tüp bebek tedavisi başarısız oluyor.
 • Sigara içen kadınlar, döllenme sırasında başarısız olmuşlardır

Üzerinde durulması gereken diğer tüp bebek tedavisi başarı faktörleri, kilolu veya obezseniz kilo vermelisiniz. Aşırı kilolu kadınlar düşük ve yüksek infertilite riskine sahiptir. Aşırı kilolu kadınlar ayrıca doğurganlık tedavileri ile normal kilolu kadınlardan daha az tüp bebek tedavisinde başarılıdırlar. Düşük kilolu kadınlar da tüp bebek tedavisinde başarı riski taşıyor. Sonuç: sağlıklı bir kilo aralığında kalmayı hedefleyin.

 1. Doğurganlık kliniği

Tüp bebel tedavisini gerçekleştirmek için seçtiğiniz tüp bebek merkezi, tüp bebek tedavinizin başarı oranını büyük oranda etkileyebilir. Tüp bebek merkezlerinin başarı oranlarını gözden geçirirken düşünmeniz gereken faktörler şunlardır:

 • Tüp bebek merkezinin personellerinin eğitim ve deneyim seviyesi
 • Tüp bebek merkezlerinin başarılı tedavi oranı
 • Tüp bebek tedavisinin sonucunda bebeklerin ikiz, üçüz, veya daha fazla olma oranı
 • Klinik tarafından kullanılan laboratuar ve personelinin nitelikleri
 • Klinikte kabul edilen hasta tipleri, özellikle yaşları ve fertilite problemleri

Unutmayın ki bazı klinikler daha düşük tüp bebek tedavisi başarısı olan hastaları kabul etmeye isteklidirler veya belirli tedaviler konusunda uzmanlaşmış olabilirler.