Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Belirtileri

Tüp bebek tedavisinde hamilelik takibi embriyo transferi ile başlar. Genelde transfer sonrasındaki 10 ve 12. günler arasında gebelik testi yapılarak operasyonların nasıl sonuçlandığı kontrol edilir. Bu bakımdan normal bir gebeliğe göre tüp bebek tedavisinde hamilelik sonucu daha hızlı ve kısa süre içerisinde öğrenilmektedir. Tedavi olan anne adaylarında, belirlenen günde kan testi yapılır. Klasik gebelik testleri yerine direk kan testi ile daha doğru sonuç alınır. Kan testinde B-HCG değerlerine bakılarak kesin bir gebelikten söz edilebilir.

Tüp Bebekte Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi olan kadınlarda, hamilelik belirtileri normal gebeliğe göre farklılık göstermez. Genel olarak iki haftalık süreç içerisinde bulantı, kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet, göğüs bölgesinde anormal derecede dolgunluk hissi tüp bebekte hamilelik belirtileri arasındadır. Bu belirtiler olması halinde tüp bebekte başarı oranı yüksek denebilir. Kesin olmamakla birlikte bu belirtiler çok fazla görülüyorsa, çoğul gebelikten de söz edilebilir.

Ayrıca bunun ardından yapılacak gebelik testi ile birlikte gebelik kesinleşirse, hamilelik takibi başlatılır. Hamilelik sonrasında ise çiftler için en büyük soru işareti hamilelik takip takvimidir. Tüp bebekte gebelik hesaplama farklı olduğundan dolayı kişilerin transfer sonrasında geçen sürenin üzerine 2 hafta eklemesi gerekir. Böylece bebeğin kaçıncı hafta içerisinde olduğu belirlenerek bu tarihe göre gebelik takibi yapılabilir. Hamilelik takibinde normal hamilelikten bir fark yoktur ve belirli aralıklarla kontroller yapılır.