Tüp Bebek Tedavisinde Hepatit B ve C

Karaciğerin dokusunda enfeksiyona sebep olan Hepatit B (HBV) ve Hepatit C (HCV) virüsleri tüp bebek tedavisinde de riskli sonuçlara neden olan bir rahatsızlıktır. Hepatit B (HBV) ve Hepatit C (HCV) virüsleri insanlarda bağışıklık sistemini ve karaciğer fonksiyonlarını tahrip etmektedir.

Tüp bebek tedavisine başvuran anne adaylarında, tedavi öncesinde yapılacak analizler arasında mutlaka HBV ve HCV tetkiklerinin bulunması gerekmektedir. Bu virüsler; hamilelik döneminde tespit edilmişse, bebeğin de etkilenme olasılığı yüksektir. Anne adayındaki, Hepatit virüslerinin bebeğe geçme riski, yaptıracağı karaciğer fonksiyon ve enzim testlerinin sonuçlarına göre değerlendirilir ve enfeksiyonun ne seviyede olduğu da tespit edilir.

Hamilelikte, Hepatit C virüsü çok nadiren görülmektedir. Fakat yine de önlem almak için virüs tarama testleri yaptırılmalıdır. Bu testlerin, gebelik başlangıcında ve doğumdan önce yenilenmesi de hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Hepatit B ve Hepatit C virüslerinin, anneden bebeğe en kolay geçtiği dönemler; tüp bebek tedavisinin sonunda, doğumda ve erken yeni doğan döneminde (bebek 0-28 günlükken) gözlemlenmiştir. Yenidoğan sürecinde, anneden bebeğe virüs geçişi olursa, Hepatitin kronikleşme oranı daha yüksek olmaktadır.

Hepatit B virüsü taşıyan hastalarda tüp bebek tedavisinden yararlanabilirler. Kronik Hepatit hastalarında, karaciğer yetmezliği veya başka bir sağlık problemi bulunmuyorsa tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilirler. Kronik ya da taşıyıcı olarak Hepatit B mağduru hastalarda, mikroenjeksiyon tekniği de gebelik tedavisi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hepatit Virüslerine Karşı Alınan Önlemler

Günümüzde tıbbi teknolojiler ve uygulamaların ilerlemesiyle beraber enfeksiyona neden olabilecek Hepatit virüsleriyle birlikte diğer bulaşıcı virüsler için de özel güvenlik yöntemleri geliştirilmiştir. Tüp bebek tedavi yöntemlerinde bu tarz bulaşıcı hastalık durumlarından korunmak için özellikle Mikroenjeksiyon yöntemiyle gebelik tedavisi yüksek güvenlikli olarak geliştirilmiştir. Tedavilerde alınan Bu önlemler;

  • Baba adayından alınan sperm örneğinin hazırlanması aşamasında, özel bir teknikle spermler virüslerden arındırılmaya çalışılır.
  • Anne adayından alınan yumurtalar dış kabuklarından temizlenmesi için özellikle bol yıkama işlemi yapılarak, sperm arındırma tekniğine benzer bir arındırma yöntemi yumurtalar için de uygulanır.
  • Laboratuarlarda embriyoların geliştirildiği tanklar, yüksek güvenlik standartlarına uygun olarak özel üretilmiş olup tanklardaki bölümler birbirlerinden ayrı olduğu için embriyoların birbirlerine temas etmesi de mümkün değildir.
  • Embriyoların dondurulması işleminde ise yeni geliştirilen tekniklerle Hepatit virüslerinin bulaşma olasılığı tamamen ortadan kaldırılmaktadır.