Tüp Bebek Tedavisinde İğne Uygulaması

Tüp bebek tedavisinde iğne uygulaması en çok merak edilen konular arasındadır. Peki bu iğneler ne zaman ve nasıl uygulanılır? Aşağıdaki yazımızda bunlara değineceğiz.

Tüp Bebek Tedavisinde İğne Uygulaması

Yardımcı üreme yöntemi tüp bebek, günümüzde birçok çiftin başvurduğu ve çoğunlukla olumlu sonuçlar aldığı bir alternatiftir.  Tedavi kararı alan bireyler maddi ve psikolojik sıkıntıya girerken, anne adaylarını kullanması gereken iğnelerde fazlasıyla strese düşürmektedir. İğneleri bireyin kendi kendisine yapması onu daha da sıkıntıya koyar. Psikolojik açıdan rahatsız edici bu durumun yanlış yapma korkuları da olmaktadır. Bu sebeple anne adayının mutlaka uzman doktor veya hemşire tarafından bilgilendirilmesi şarttır. Sonrasında birey korkulacak bir durumun olmadığını kendisi de anlayacaktır. Çünkü tedavi sırasında kullanılan iğneler can acıtıcı bir şey değildir.

Tedavi amaçlı kullanılan bu iğneler bireyin göbek deliğinin iki parmak aşağısından ya da iki parmak sağ veya sol yanlarından yani göbek deliğinin yarım ay şeklinde hizasında yapılır. Bu iğneler yumurta büyütme döneminde yapılır ve 14 gün boyunca her gün aynı saatte yapılmaya özen gösterilir. Tabi öncesinde uzman kişiler tarafından pratiğini de öğrenmiş olacaksınız.

Bu hormon ilaçları sonunda büyüyen yumurtalar enjeksiyon ile çatlatma işlemi gerçekleşir. Bunun için bireye yapılması gereken saat verilir ve bu önemlidir. Yumurta çatlatma enjeksiyonu o saat içerisinde yapılmalıdır. Aksi takdirde olumlu sonuç alınmaz ve tedavi yarım kalır.

Tüp bebek tedavisinde verilen ilaçlar anne adayının yumurta rezervleri ve yaşına bağlı olarak seçilir. İlaçların dozajları bu şekilde belirlenir.