Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Kullanımı Ve Takibi

Tüp bebek tedavisi ile anne baba olma oranı her geçen gün artmakta. Her ne kadar başarılı sonuçlar elde edilse de tedavi sürecinde ilaç kullanımına dikkat etmek gerekiyor.Özellikle tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımı ve takibi konularına çok dikkat etmek gerekiyor.

Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Kullanımı Ve Takibi

Tüp bebek tedavisinde hedeflenen amaç yeterli ve kaliteli sayıda embriyo elde etmektir. Tabi bu süreçte de çeşitli hormon ilaçları kullanılmakta. Tedavide kullanılan ilaçların amacı yumurtaların gerekli büyüklüğe ulaşması ve gerekli sayıda follikül gelişimini sağlayıp gebelik oranını arttırmak.

Tüp bebek tedavisi sürecinde kullanılan ilaçlar;

 • Yumurtayı baskılayan ilaçlar,
 • Yumurtalıkları uyaran ilaçlar,
 • Yumurtaların olgunlaşmasını sağlayan ilaçlar,
 • Embriyonun anne rahmine tutunmasını sağlayan ilaçlar şeklinde ayrılır.

İlaç seçimi ve kullanım dozu anneye uygulanacak protokole bağlı olarak belirlenir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi İlaçlar, Hangi Dozda Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde yek bir protokole bağlı kalınmaz. Standart bir ilaç tedavisi uygulanmaz bütün bunların belirlenmesinde anne adayının;

 • Yaşı
 • Kilosu
 • Kaç yıldır evli olduğu
 • Adet düzeyi
 • Ailedeki genetik hastalıklar
 • Tüylenme artışı
 • Ciltte yağlanma mevcudiyeti gibi unsurlar göz önüne alınarak tedavi yöntemi boyunca izlenecek bir yol haritası belirlenir ve tedaviye başlanır.

Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Protokolleri

Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan çeşitli protokoller vardır. Bu protokoller ilaçların kullanım şekli ve dozlarına göre değişiklik gösterir. Tedavide kullanılan protokollerin bazıları şunlardır;

Uzun protokol (Luteal Long Lucrin Protokol): Anne adayının âdet görmesinin 21. Günü Lucrin verilmesiyle başlanır. Âdet görülmesinin 2.-4. günü anne adayında yumurtalıları uyarıcı tedavi uygulanır. Uyarıcı iğnelere başlanmasıyla birlikte Lucrin dozu azaltılır. Ve yumurta çatlatıcı iğne kullanımına kadar Lucrin verilmeye devam edilir.

Doğum kontrol haplı uzun protokol (Oral kontraseptif OC – Luteal Long Lucrin Protokol): Yumurtalık uyarımı aşırı seviyelerde olan anne adaylarına uygulanır. İlaç tedavisine âdetin 3. günü doğum kontrol haplarının kullanımıyla başlanır. İaç kullanımının 15. gününde anne adayına Lucrin verilmeye başlanır. Âdet döneminin 2.-4. gününde yumurtalık uyarıcı tedaviye başlanır. Tedavi sürecinde kullanılan iğnelerin her gün aynı saatte yapılması gereklidir.

Sulandırılmış Lucrin Protokol (OC Mikrodoz Protokolü): Yumurtalık yanıtı zayıf olan anne adaylarında uygulanır. Bu protkol yumurtalıklarda en kuvvetli uyarım protokolü olarak kabul görmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanımım için anne adayının 35 yaşının üstünde ve yüksek tansiyon hastası olmaması gerekir.

Kısa Protokol (Antagonist Protokol): Âdetin 2.-3. gününde anne adayının ultrason ve kan östrojen değerine bakılıp, her gün aynı saatte yumurta uyarıcı iğnelere başlanır. Çatlatıcı iğne kullanımına geçene kadar tedavi takip altında tutulur.

Yumurtalık Hassaslaştırıcı Protokol (Femara Protokolü): Âdet döneminin 1.-2. gününde yumurtalık uyaran tedaviyle başlanır. Anne adayı sürekli kontrol altında tutularak, tedavi çatlatıcı iğneye geçilene dek devam ettirilir.