Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Tedavisi ve Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, gebelik şansı yakalamak için oldukça önemli bir etkendir.

Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Tedavisi ve Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Tüp bebek tedavisinin amacı, istenilen kalite ve sayıda embriyo üretmektir. Bu yüzden yumurtalara hormon ilaçları enjekte edilir. Ancak bu hormonlar ve dozları çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak, kişiden kişiye değişmektedir. Bunlar; yaş, hormon seviyesi ve yumurtalık rezervi gibi faktörlerdir. Yanı sıra bu ilaçlar anne adayının adetinin 2. veya 3. günü verilmeye başlanabilir. Fakat bazı kadınlarda 21. gün başlandığına da rastlanmaktadır.

Tüp bebekte iğne ve ilaç tedavisi nasıl yapılıyor?

Tüp bebekte ilaç tedavisi yaklaşık 20 gün sürmektedir. İlacın etkileri anne adayının düzenli ve doğru kullanımına göre değişmektedir. Özellikle kadınları en çok korkutanı iğne tedavisidir. Yumurta büyütme iğnesi, yumurta döneminde 14 gün boyunca devam etmektedir. Bu süreçte doktor, ilaçların kullanım talimatlarını eksiksiz hastaya anlatmalı ve önemini vurgulamalıdır. İlaçların kullanım talimatı yazıyla verilmelidir. Yumurta büyütme aşamasından sonra yumurta çatlatma aşamasına geçilir. Bunun için hastaya bir enjeksiyon verilerek uygulanacak saat belirlenir. İğnenin kesinlikle bu saatte yapılması gerekir. Yapılacak tek bir hata bile yumurtalara zarar vererek erken çatlamasını sağlayabilir. Dolayısıyla tedavi  yarım kalmış olur.

Tüp bebek tedavisinde ilaç ve iğnelerin etkileri nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde verilecek olan ilaçların dozajı son derece önelidir. İlaçlar fazla kullanıldığı takdirde yumurtalıkların aşırı uyarılmasına sebep olur. İlaçların verilme amacı yumurtaların yeteri kadar büyüyüp olgunlaşmasını sağlamaktır. İlaç tedavisinin etkili olduğu dönem yumurta uyarma ve toplama sürecidir. Genellikle tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar enjektörle deri altına gönderilir. Ancak verilen ilaçlarda bir takım yan etkiler görülebilir. Bunlar; karın ağrısı, şişlikler, idrar çıkışında artma, bulantı, nefes darlığı gibi etkilerdir. Aynı zamanda göbekten iğne yapılması da kadınlar için son derece stresli bir evredir. Çünkü kadın bu iğneyi kendi kendine yapar. Dolayısıyla canının yanacağı veya yanlış yapacağı korkusu oluşur. Ancak bu iğneler acı verici değildir. İğne, göbek etrafındaki yağların üzerinden yapılır. İlaçların düzenli kullanılması gebelik şansını arttırmada oldukça etkilidir.