Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisinde, özellikle riskli bir durum söz konusuyla daha ağır ve farklı ilaçların kullanılması gerekebilir. Genel bir tedavide kullanılan pek çok ilaç aynı olsa da uzman hekimin yapacağı kontroller sonrasında çok farklı ilaçların kullanılmasına karar vermesi de mümkündür. Bu bakımdan çiftler her ne kadar tedavi öncesinde tüp bebek tedavisi ilaçları için bilgi almış olsa da tedavi sürecinde çok farklı bir ilaç prosedürünün uygulanma ihtimali vardır. Üstelik bu durum anormal olmadığı gibi normal bir tedavi süreci doğrultusunda olacaktır.

Tüp bebek tedavisi nedir ve hangi ilaçlar kullanılır şeklinde pek çok araştırma çiftler tarafından genellikle yapılır. Özellikle iğne gibi tedavileri istemeyen çiftler için bu durum daha da önemlidir. Normal prosedürler dahilinde tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar şöyledir;

Doğum Kontrol Hapları

Tedavide en önemli ilaç gruplarından birisi doğum kontrol haplarıdır. Bu konuda hedef ise üreme sistemlerinin hızlandırılması, hazır hale getirilmesidir.

Gonadotropinler İlaçlar

Yumurtaların daha fazla üretilmesi ve yumurtaların istenilen seviyeye gelmesi adına uyarıcılar kullanılır. Gonadotropinler de bu grup içerisinde yer alır. Üstelik bu grup içerisinde dahil edilebilecek diğer ilaç grubu yumurta kontrolüdür. Follikül ovulasyonun önlenebilmesi adına bu konuda farklı ilaçlar kullanılabilmektedir.

HCG

Yumurtaların toplanma aşaması öncesinde son hazırlık aşamasında genellikle iğne ile HCG yapılır. Yumurtalar toplandıktan sonra ise genelde antibiyotikler kullanılır. Bunun sebebi ise enfeksiyonları önlemektir.

Yumurtaların rahme yerleştirilmesi sonrasında ise embriyo tutunmasını arttırmak ve düşük riskini azaltmak adına Progesteron gibi ilaçlar kullanılır.