Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mıdır? sorusunun cevabı merak konusu olmuştur.

Tüp bebek tedavisi, birçok çift için umut ışığı olmuştur. Bunun yanında gelişen teknoloji ile her geçen gün daha da gelişmektedir. Üstelik bununla birlikte ilaçların da doz miktarı daha kesin ve uygulanması daha kolaydır. Ancak pek çok anne baba adayı için yan etkilerinin olup olmadığı halen merak konusudur.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mıdır?

Her ilaçta olduğu gibii tüp bebekte kullanılan ilaçların da kendilerine göre yan etkileri vardır. Fakat yine her ilaçta olduğu gibi beli bir süre sonra geçicidir. Sağlığı tehdid edecek unsurlarla karşılaşılması çok düşük bir ihtimaldir. Ancak çok sık görülmese de enjeksiyon ve iğnelerin tahrişe yol açtığı gözlemlenmiştir. Ama bu da zamanla düzelen geçici bir etkendir. Bununla birlikte süregelen yan etkiler; baş ağrısı, sıcak basması, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk ve aşırı duygusallık gibi etkilerdir. Kadınların bu bağlamda en çok merak ettikleri konulardan biri de kilo da artış olup olmayacağıdır. Bu her kadında olmaz. Fakat ilaçlara bağlı iştah değişikliği de mevcuttur. Ancak kısa süre sonra her şey normale döner.

Tüp bebek ilaçları kansere yol açar mı?

Yapılan araştırmalara göre bu ilaçların kansere yol açtığına dair bir bulgu elde edilememiştir. Hatta hiç doğum yapmamış infertil bir kadının, tedavi görmemiş olmasına rağmen yumurta kanseri riskinin arttığı da gözlemlenmiştir. Aynı zaman da ‘menopoza yol açar mı?’ sorusuna değinecek olursak da, böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Yan etki olarak nitelendirilmese de, yumurta geliştirici ilaçların bazen yumurtayı aşırı uyardığı tespit edilmiştir. Ancak bu durum uzmanlar tarafından rahatlıkla düzeltilebilmektedir.